Przejdź do treści

I co dalej...

Rejestracja

Masz już własną stronę w Internecie. Możesz już wpisać jej adres w przeglądarce i zobaczyć swoje dzieło (tutaj miejsce na okrzyki radości... no dobrze, wracaj już do czytania :-). Niestety nikt poza Tobą (i ewentualnie wszystkimi krewnymi, którym przesłałeś adres swojej strony :-) nie wie o jej istnieniu. Aby to zmienić należy ją zarejestrować w najpopularniejszych wyszukiwarkach sieciowych.

Stronę można zarejestrować w portalach internetowych, najczęściej poprzez kliknięcie odpowiedniego odnośnika z napisem: Dodaj, Dodaj adres URL, Dodaj stronę, Dopisz do katalogu, "Add URL" czy też Submit site. Odsyłacz taki znajduje się zwykle na stronie danego portalu, gdzieś w pobliżu pola, w którym wpisuje się wyrazy do wyszukania w wyszukiwarce.

Stronę można zarejestrować w wyszukiwarce oraz w katalogu. Katalog WWW jest zbiorem poukładanych tematycznie stron, w odróżnieniu od wyszukiwarki, która jedynie indeksuje strony bez względu na ich tematykę. Praktycznie każdy portal internetowy posiada własny katalog. Odszukanie strony w katalogu polega na dotarciu do niej poprzez różne kategorie tematyczne. Katalog portalu Onet.pl możesz zobaczyć tutaj. Podczas dodawania strony do katalogu należy zwrócić szczególną uwagę na wybór kategorii, w której ma się znaleźć strona. Dodanie serwisu o motoryzacji do kategorii "Internet" raczej nie podniesie jej oglądalności :-) Katalogi często pozwalają dodać stronę do kilku kategorii, jeśli pasuje ona do więcej niż jednej. Trzeba również pamiętać, że proces dodawania strony do wyszukiwarek i katalogów, zwłasza światowych, może potrwać nawet kilka tygodni! Dlatego nie denerwuj się, jeśli na drugi dzień nie zobaczysz rezultatów.

Jeżeli chodzi o wyszukiwarki, to każda z nich posiada tzw. aplikacje roboty, czyli specjalne programy, które cały czas odwiedzają wszystkie strony i zapisują je w bazie danych wyszukiwarki. Kiedy taki robot natrafi na odsyłacz hipertekstowy, podąża za nim. Dzięki temu w wyszukiwarkach mogą się znaleźć serwisy, które w ogóle nie były do nich zgłaszane, co oszczędza pracy webmasterom i zapewnia aktualniejsze wyniki wyszukiwania. Trzeba jednak pamiętać, że aby strona została automatycznie zaindeksowana w bazie danych wyszukiwarki, na dowolnej innej stronie, która została dodana do wyszukiwarki wcześniej, musi się znaleźć odnośnik do naszego serwisu. Taką dobrą bazą linków dla robotów wyszukiwarek są znane katalogi internetowe. Dlatego właśnie warto się postarać o ręczne dodanie swojego serwisu przynajmniej do kilku takich katalogów. W przeciwieństwie do wyszukiwarek, prawie żaden katalog nie dodaje stron automatycznie do swojej bazy.

Adresy stron z formularzami rejestracyjnymi najpopularniejszych polskich wyszukiwarek i katalogów:

Zagraniczne wyszukiwarki:

Można również skorzystać z oferty darmowej rejestracji w wielu wyszukiwarkach jednocześnie. Osobiście polecałbym jednak ręczną rejestrację, bo wtedy mamy pewność, że nasza strona została dodana prawidłowo. Adresy stron oferujących darmową rejestrację znajdziesz w serwisach:

Rejestracja strony polega zwykle na podaniu: swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu strony, tytułu strony, wyrazów kluczowych oraz opisu zawartości strony.

Ciekawy, ale niezbyt długi, opis może zachęcić internautów do obejrzenia Twojej strony, a dobrze dobrane wyrazy kluczowe pomogą wyszukiwarkom ją odnaleźć. Ważny jest również tytuł strony, ponieważ pojawia się on w wyszukiwarce, po odszukaniu Twojej strony. Dlatego zwróć szczególną uwagę na te punkty!

Więcej o wyszukiwarkach oraz sposobach rejestracji strony możesz dowiedzieć się na stronie Searchengines.

Zobacz także

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy