Monitor linii telefonicznejBardzo prosty układ pozwalający monitorować stan domowej linii telefonicznej. Sygnalizuje świeceniem diody ostrzegawczej zajętość telefonu. Każdy, komu chociaż raz zdarzyło się źle odłożyć słuchawkę po skończonej rozmowie, doceni jego własności. Normalnie w takim przypadku nikt nie może się do nas dodzwonić, a może to trwać bardzo długo. Dzięki zainstalowaniu prostego monitora, od razu po nieprawidłowym odłożeniu słuchawki aparatu, jesteśmy o tym informowani świeceniem lampki. Poza tym układ może być również przydatny, jeśli posiadamy w domu modem komputerowy. Podczas gdy korzystamy z Internetu, monitor zainstalowany przy telefonie informuje pozostałych domowników, że linia jest w tej chwili zajęta.

Mimo tych wszystkich zalet układ jest bardzo prosty. Nie wymaga żadnego układu scalonego, a nawet oddzielnego zasilania. Nie ma potrzeby żadnej regulacji po montażu i nie jest wrażliwy na kierunek polaryzacji. W stanie czuwania obciążenie linii jest minimalne.

Schemat ideowy:

Schemat

Płytka drukowana:
Widok od strony elementów
Widok od strony elementów
Widok od strony druku
Widok od strony druku

Jeśli posiadamy podwójne gniazdko telefoniczne, można jedno z nich wykorzystać do podłączenia monitora równolegle z aparatem. W przeciwnym razie najlepiej dokupić specjalną przejściówkę-rozgałęziacz. Diodę świecącą LED można zamontować w obudowie lub wyprowadzić na przewodzie 2-żyłowym.

Spis elementów:

Rezystory:
R1, R3 = 10 MΩ
R2 = 220 kΩ
R4 = 1,5 kΩ

Półrzewodniki:
D1 - D4 = 1N4148 (dioda prostownicza)
D5 = LED Red (dioda świecąca czerwona)
T1 - T4 = BF422 (tranzystor bipolarny NPN)

Koszt: < 5 zł© Sławomir Kokłowski | Polityka prywatności