Tworzenie stron WWW

Kurs HTML - darmowe szkolenie: tworzenie stron internetowych

Pytania i odpowiedzi HTML, CSS
Strona
2023-05-13 13:18:01
Teraz w jednym miejscu zostały zebrane wszystkie pytania wraz ze zwięzłymi odpowiedziami i przykładami gotowego do użycia kodu HTML i CSS: A może to okazja do szybkiej powtórki? :-)
Sławomir Kokłowski


Wykaz tabel HTML, CSS
Strona
2023-05-12 20:17:58
Zebrane w jednym miejscu wszystkie tabele znajdujące się w Kursie HTML i CSS: Strony te mogą posłużyć jako podręczne ściągawki. Chociaż raczej nie polecam ich drukować w całości, bo w sumie to prawie 100 stron w formacie A4 ;-)
Sławomir Kokłowski


Przykłady HTML, CSS, JS
Strona
2021-10-24 23:39:09
A gdyby tak istniał kompletny kurs HTML, CSS i JS bez zbędnego gadania - tylko same przykłady (dosłownie!). Teraz już jest: To prawdopodobnie pierwsze tego typu opracowanie w całym Internecie. Możesz je traktować jako kompendium gotowych przykładów kodu źródłowego, które rozwiązują konkretne problemy, na jakie natrafisz podczas tworzenia własnej strony WWW. Możesz również zrobić sobie naprawdę błyskawiczną powtórkę, żeby przekonać się, czy wcześniej nabyta wiedza z biegiem czasu częściowo nie wyparowała.
Sławomir Kokłowski


Odznaki
Strona
2021-09-08 10:31:51
Czy wiesz, że czytając Kurs HTML i CSS możesz nie tylko posiąść za darmo bezcenną wiedzę, ale również zdobywać wirtualne odznaki?
 • 🥉 Przeczytaj przynajmniej jedną część z dowolnego rozdziału, aby zdobyć brązowy medal.
 • 🥈 Przeczytaj wszystkie części z dowolnego rozdziału, aby zdobyć srebrny medal.
 • 🏅 Przeczytaj wszystkie rozdziały z dowolnej kategorii, aby zdobyć złoty medal.
 • 🏆 Przeczytaj wszystkie kategorie, aby zdobyć puchar.
Po zdobyciu odznaki odpowiednia ikona pojawi się w prawym dolnym rogu ekranu. Kliknij ją, aby zobaczyć szczegóły oraz sprawdzić stopień postępu do zdobycia kolejnej odznaki.

To jak, uda Ci się zdobyć przynajmniej srebrny medal? 😉
Sławomir Kokłowski


Jeszcze lepszy Kurs HTML i CSS
Strona
2019-12-12 13:42:03
Chociaż być może na pierwszy rzut oka od razu tego nie widać, ostatnio w Kursie zostały wprowadzone dość istotne zmiany. Mianowicie został on ostatecznie zaktualizowany pod kątem najnowszej specyfikacji HTML5 i CSS.

W związku z tym całkowicie usunięte zostały rozdziały: "CSS / Suwaki", "CSS / Filtry". Nie wchodziły one oficjalnie w skład specyfikacji, a przy tym obecnie żadna nowoczesna przeglądarka i tak już tego nie wspierała.

Ponadto w rozdziale "HTML / Nagłówek i treść" usunięte lub gruntownie zaktualizowane zostały następujące podrozdziały:
 • Skalowanie - całkiem nowy podrozdział, który opisuje, w jaki sposób sterować skalowaniem strony zwłaszcza na urządzeniach mobilnych (przydatne na stronach typu RWD);
 • Język strony - w HTML5 należy używać atrybutu lang="...", a nie znacznika META;
 • Autor strony - dodany został opis podania twórcy i wydawcy;
 • Roboty - opis dwóch nowych dyrektyw, dzięki którym można zablokować automatyczne tłumaczenie strony na inny język oraz indeksowanie obrazków, które się na niej znajdują;
 • Ikona strony - możliwość podania więcej niż jednej ikony (w tym PNG i SVG);
 • Nawigacja - usunięte zostały polecenia niezgodne z HTML5;
 • "Ostatnia modyfikacja", "Utrata ważności", "Cache" - te polecenia są już niezgodne z HTML5, a więc ich opis został usunięty.
Oprócz tego dopasowane do aktualnych treści zostały wszystkie generatory (a część z nich zupełnie usunięta) oraz pytania w quizie, do którego linki można znaleźć na końcu każdego z głównych rozdziałów w kategorii HTML. Rozwiązując quiz nie tylko można samodzielnie sprawdzić swoje postępy w nauce, ale istnieje również możliwość otrzymania imiennego certyfikatu zaświadczającego znajomość danej partii materiału.

Na podkreślenie zasługuje również fakt, że gruntownej aktualizacji dostąpił również rozdział HTML dla zielonych. W tej chwili jest w stu procentach zgodny z HTML5, a przy tym uczy już tylko dobrych praktyk webmasterskich - jak np. szablon strony w oparciu o elementy HTML5.

Zatem śmiało można powiedzieć, że teraz każdy czytelnik Kursu może mieć pewność, że nabędzie dzięki niemu wyłącznie najbardziej aktualną wiedzę oraz pozna dobre praktyki w tworzeniu stron internetowych. Z czystym sumieniem można polecać Kurs HTML i CSS każdemu, kto pragnie wejść w świat IT, a nie chce przy tym wydawać niemałych pieniędzy na płatne szkolenia lub korzystać wyłącznie z materiałów anglojęzycznych.
Sławomir Kokłowski

Komentarze
Odchudzony Kurs HTML
Strona
2019-01-07 21:42:43

Idąc za ciosem ostatniej zmiany w Kursie HTML i CSS, polegającej na ostatecznym dostosowaniu wszystkich treści do HTML5, nadszedł czas kolejnych ważnych przemian. Rozdziały: Nagłówek i treść, Tekst, Odsyłacze, Tabele, Multimedia oraz Ramki zostały odchudzone o opis wszystkich zdeprecjonowanych (niezalecanych) elementów i atrybutów. Usunięty został również opis wszystkich niestandardowych i przestarzałych poleceń. W sumie całkowicie zniknęły aż 34 podrozdziały, a większość pozostałych zostało gruntownie zmodyfikowanych. Ale zapewniam, że nie ma po czym płakać ;-) Przeciwnie, teraz przez cały Kurs HTML można przejść dużo szybciej. A przy okazji nie trzeba już zaprzątać sobie głowy nauką niepotrzebnych elementów.

Zatem nie dowiecie się już, do czego służył znacznik <font>...</font>, <bgsound>, <frameset>...</frameset>, <frame> czy atrybut text="...", background="..." albo align="...". Nie poznacie sposobu na osadzenie Windows Media Playera na stronie... który w dzisiejszych czasach i tak nie działał ;-)

Na szczególne podkreślenie zasługują zmiany w rozdziale Ramki. Być może nie wszyscy wiedzą, że specyfikacja HTML5 wcale nie zrezygnowała ze wszystkich ramek. Ramki lokalne (<iframe>...</iframe>) nadal są i będą wspierane. A to dlatego że idealnie nadają się do tworzenia widżetów, które można następnie osadzić na dowolnej stronie. Takie widżety udostępniają np. YouTube, Facebook czy Twitter. I właśnie na tym teraz skupia się rozdział pt. Ramki - jak za pomocą ramek lokalnych tworzyć uniwersalne widżety, a nie szkielet całej strony. Tradycyjne ramki odeszły do lamusa wraz z HTML 4.01 i tam powinny pozostać - podobnie jak tworzenie szkieletu strony w oparciu o ramki czy tabelki.

A to jeszcze na pewno nie koniec wszystkich zaplanowanych zmian w Kursie. No to miłej lektury :-)

Sławomir Kokłowski

Komentarze
HTML5, UTF-8
Strona
2018-12-26 14:18:10

Trochę to trwało, ale dzięki motywującemu komentarzowi jednego z użytkowników naszego forum dyskusyjnego w końcu doprowadziłem do końca najbardziej palące poprawki w Kursie. W tej chwili wszystkie przykłady kodów źródłowych są w formacie języka HTML, a nie XHTML. Powiedzmy sobie szczerze, poza bardzo specyficznymi sytuacjami, XHTML się nie przyjął.

Ponadto najwyższy już czas skończyć ze stroną kodową ISO-8859-2. Obecnym standardem jest UTF-8, dzięki któremu bezproblemowo można zapisać nie tylko polskie znaki diakrytyczne (tzw. ogonki), ale również niemal każdy alfabet świata.

Oczywiście sam kod źródłowy Kursu też został przepisany na HTML5 w zalecanym kodowaniu UTF-8.

Sławomir Kokłowski

Komentarze
Poprawiona dostępność
Strona
2015-01-07 13:47:26
Dobrze jest stosować się do własnych wytycznych: Nie zmuszaj czytelników do szukania odnośników - http://www.kurshtml.edu.pl/css/przykazania_webmastera,dobre_praktyki.html#widoczne_odsylacze
Właśnie dlatego dzisiaj do Kursu powróciły podkreślone linki. Być może usunięte podkreślenie wygląda atrakcyjnie graficznie, jednak nie zapominajmy, że strony internetowe przede wszystkim się czyta, a nie ogląda ;-)

Oprócz tego wczoraj nastąpiła jeszcze jedna zmiana - poprawienie kontrastu przycisków kategorii "JS" oraz "Informacje" w menu głównym. Wcześniej tekst na nich był zdecydowanie zbyt mało czytelny. Ale oprócz tego miało to jeszcze jeden cel. Wcześniej wszystkie przyciski rzeczywiście były w całkowicie jednolitym stylu - biały tekst i ciemniejsze tło. Jednak tak naprawdę nie do końca to miało sens. Przecież kategoria "Informacje" jest zupełnie innego rodzaju niż pozostałe - znajdują się w niej dodatki i informacje odnośnie całego serwisu, a nie kolejne rozdziały kursu. Natomiast jeżeli chodzi o kategorię "JS", to obecne kolory - żółty i [prawie] czarny - są oficjalnymi barwami logo języka JavaScript, przyjętego przez społeczność programistów.
Sławomir Kokłowski

Komentarze
Nowy wygląd
Strona
2015-01-01 15:25:08
Dzisiaj, wraz z przyjściem Nowego Roku, Kurs HTML również zyskał zupełnie odmieniony, bardziej nowoczesny wygląd.

Motywem przewodnim było przede wszystkim wyeksponowanie treści. Między innymi dlatego właśnie zniknęła grafika nagłówkowa, a w zamian pojawiło się tylko niewielkie logo. Lepiej wyeksponowane są przyciski głównych kategorii, a do każdej został przypisany odpowiedni kolor, żeby można się było łatwiej poruszać po serwisie. Najważniejszą zmianą, jeśli chodzi o użyteczność, jest chyba główna belka nawigacyjna, przyklejona do górnej krawędzi okna. Dzięki temu najważniejsze linki są zawsze pod ręką, bez konieczności przewijania ekranu. Przygotowana również została wersja mobilna w postaci RWD. Aby ją zobaczyć wystarczy przeciągnąć krawędź okna przeglądarki, zmniejszając jego szerokość.

Mam nadzieję, że nowy wygląd przypadnie do gustu wszystkim czytelnikom. Gdyby jednak ktoś był bardzo przyzwyczajony do poprzedniego wyglądu strony, w każdej chwili może do niego wrócić. Wystarczy ustawić odpowiednią skórkę: http://www.kurshtml.edu.pl/skin/#kurshtml2
Sławomir Kokłowski

Komentarze
Nowa szata graficzna
Strona
2014-12-22 18:25:01
Najprawdopodobniej już niebawem wygląd Kursu HTML zostanie całkowicie odmieniony. Chcesz zobaczyć, jako jeden z pierwszych, jak już niedługo może wyglądać Twój, miejmy nadzieję, ulubiony serwis dla webmasterów? A może chcesz uczestniczyć w udoskonaleniu nowego wyglądu serwisu, poprzez zgłoszenie uwag i sugestii? Zapraszam serdecznie!
Sławomir Kokłowski

Komentarze