Tworzenie stron WWW

Kurs HTML - darmowe szkolenie: tworzenie stron internetowych

Opera na Onecie!
Inne
2007-06-11 14:29:19
Niektórzy czytelnicy zapewne wiedzą, że od lat jestem zadowolonym użytkownikiem i gorącym fanem (nie mylić z fanatykiem ;-) przeglądarki Opera. Dlaczego? Ponieważ uważam tę aplikację za najbardziej ergonomiczny program, jaki przyszło mi kiedykolwiek używać. Cenię również sukces Firefoksa, ponieważ przyczynia się do lepszego wspierania standardwów przez Microsoft oraz pseudowebmasterów, ale idea wtyczek mniej mi odpowiada niż propozycja Opery, gdzie wszystko dostaję od razu, a to czego nie używam, jest po prostu nieaktywne.

Piątego czerwca 2007 firma Opera Software ASA nawiązała współpracę z największym polskim portalem internetowym Onet.pl. Efektem tej współpracy jest m.in. nowy serwis pod patronatem Onetu: opera.onet.pl. Miejmy nadzieję, że przyczyni się to do zwiększenia popularności tej przeglądarki, choć w Polsce i tak od dawna cieszy się ona znacznie większym uznaniem niż np. za oceanem.

Oficjalna informacja prasowa
Sławomir Kokłowski
Opera Software

Szablony XT - konkurs
Inne
2007-02-02 00:43:25
Niedawno pisałem o bardzo nowatorskim projekcie szablonów w PHP o nazwie XT, który zamiast tworzyć kolejny pseudojęzyk, wykorzystuje znane wszytkim od lat standardy - CSS 2, a nawet CSS 3. Autor kodu zgłosił go do konkursu organizowane przez art.php.pl: "Tematem konkursu są pożyteczne i praktyczne biblioteki rozwiązujące codzienne problemy programisty". Na pozycję w rankingu wpływają głosy oddane przez użytkowników. Jeśli uważasz, że pomysł wprowadzony w XT jest godny rozwijania, zagłosuj.
kurshtml


Szablony XT
Inne
2007-01-20 15:06:27
"XT" to system szablonów napisany w PHP, który nie wymaga nauki żadnego pseudojęzyka, takiego jak np. SMARTY. Dodawanie poszczególnych wartości opiera się na identyfikatorach i klasach. Inną zaletą jest pełne wsparcie dla XHTML, wysyłanego przeglądarkom, które go rozumieją jako application/xhtml+xml. System szablonów promuje całkowitą wolność od brudzenia HTML-owych szablonów pseudojęzykiem oraz pełną poprawność XML. Aby posługiwać się szablonami XT wystarczy podstawowa znajomść XML, DOM oraz CSS. Odwoływanie się do elementów dokumentu może się odbywać za pomocą selektorów CSS. Z tego względu XT może okazać się przydatny również do transformacji dokumentów XML (XHTML), co do tej pory było domeną języka XSLT.

Projekt niedawno wystartował. Istnieje możliwość aktywnego włączenia się w jego rozwój, a więc uczestniczenia w tworzeniu systemu szablonów innego niż wszystkie, zamiast powielania od dawna znanych mechanizmów.
Tomasz 'neo' Kołodziejski