Tworzenie stron WWW

Kurs HTML - darmowe szkolenie: tworzenie stron internetowych

CSS 3 - Jednostki
CSS
2012-09-13 11:00:07
Kolejny moduł CSS 3 uzyskał status kandydującej rekomendacji W3C - CSS Values and Units Module Level 3. Nie wszystkie nowinki zostały już zaimplementowane w popularnych przeglądarkach, ale z części można już korzystać:
Sławomir Kokłowski


CSS 3 - Obramowanie obrazkowe
CSS
2012-04-26 15:13:56
Za pomocą CSS 3 można dużo łatwiej wykonać obramowanie obrazkowe - przygotowując tylko jedną grafikę, przedstawiającą krawędzie obramowania. Nie jest przy tym konieczne osadzanie na stronie dodatkowych znaczników. Uzyskamy efekt samoczynnego dopasowywania się grafiki obramowania do rozmiarów ramki oraz dużo większe możliwości kompozycyjne. Niestety sposób implementacji obramowania obrazkowego, jaki przyjęła organizacja W3C, posiada pewne wady: jest dość skomplikowany, a przez to na początku niełatwy do zrozumienia i zapewne trudny do obsługi w przeglądarkach; całkowicie uniemożliwia stosowanie "duszków" CSS (CSS sprites); nie obsługuje zaokrągleń. Póki co jedynie przeglądarka Google Chrome w pełni interpretuje obramowanie obrazkowe.
Sławomir Kokłowski

Komentarze
Przykazania webmastera
CSS
2011-11-14 23:14:46
Kolejna porcja wytycznych dotyczących dobrych praktyk (X)HTML: "Nawigacja musi być intuicyjna i wygodna". Polecam zapoznanie się zwłaszcza przez osoby, które nie są mistrzami projektowania użytecznych interfejsów użytkownika ;-)
Sławomir Kokłowski

Komentarze
Przykazania webmastera
CSS
2011-11-10 16:32:28
Rozwinięte wyjaśnienie i dodanie nowych wytycznych dobrych praktyk CSS:
  • Tekst musi być wygodny w czytaniu
  • Nie zmuszaj czytelników do szukania odnośników
  • Staraj się unikać bardzo mocnego stylizowania kontrolek formularzy
oraz dobrych praktyk skryptów:
  • Nie stosuj bez potrzeby dynamicznych zamienników kontrolek formularzy
Sławomir Kokłowski

Komentarze
Przykazania webmastera
CSS
2011-11-04 18:28:30
Choć wiedza na temat konstrukcji samochodów czy komputerów jest powszechnie znana, niektóre firmy robią to lepiej niż inne. Podobnie w dziedzinie tworzenia stron internetowych, można to wykonywać lepiej lub gorzej. Osoby początkujące często poruszają się po omacku. Zanim zdobędą niezbędne doświadczenie, niejednokrotnie bardzo boleśnie przekonują się na własnej skórze, które rozwiązania byłyby lepsze. Stosowanie się do pewnych wytycznych często odróżnia osobę zajmującą się tworzeniem stron WWW tylko hobbystycznie od faktycznego profesjonalisty.
Sławomir Kokłowski

Komentarze
CSS Zorientowane Obiektowo
CSS
2011-11-03 14:32:14
Każdy programista wie, jaki przełom w rozwoju informatyki przyniosła koncepcja Programowania Zorientowanego Obiektowo (ang. Object Oriented Programming). Dlaczego by nie przenieść tego na grunt CSS? Może zabrzmi to zaskakująco, ale CSS już teraz daje taką możliwość. Nie są wymagane do tego żadne dodatkowe rozszerzenia w przeglądarkach, a jedynie zmiana sposobu myślenia webmasterów podczas projektowania arkuszy stylów.
Sławomir Kokłowski

Komentarze
CSS 3 - Zapytania mediów
CSS
2011-10-19 20:07:52
Czy nie byłoby ciekawie stworzyć stronę, na której dodatkowe kolumny treści pojawiają się i znikają przy zmianie rozmiaru okna przeglądarki? Chcesz zbudować witrynę, która wygląda zupełnie inaczej na tablecie mobilnym w pionowym położeniu ekranu, a inaczej w poziomym? A może marzysz o zaprojektowaniu serwisu, który będzie się doskonale wyświetlał na ekranie telewizora panoramicznego HDTV? To wszystko i wiele więcej jest teraz możliwe dzięki zapytaniom mediów (Media Queries)!
Sławomir Kokłowski


Kontekst strony
CSS
2011-10-13 22:20:15
Myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stary poczciwy CSS 2.0 daje możliwość definiowania marginesów strony widocznych na wydruku. Jest to obsługiwane nawet przez Internet Explorera (8.0), ale użytkownicy Firefoksa 7.0 niestety muszą się pogodzić z brakiem takiej możliwości.
Sławomir Kokłowski


CSS 3
CSS
2011-08-07 13:54:13
Czasem zdarzają się jeszcze pytania od czytelników Kursu, kiedy zostanie opisane w nim CSS 3. Otóż na chwilę obecną wszystkie specyfikacje CSS 3, które uzyskały przynajmniej status kandydującej rekomendacji W3C i są obsługiwane nawet tylko częściowo chociaż przez jedną z popularnych przeglądarek (Internet Explorer, Firefox, Opera, Chrome), są opisane w Kursie. Aby ułatwić odszukanie wszystkich podrozdziałów, które dotyczą tego tematu, została utworzona specjalna strona zbiorcza o CSS 3.
Sławomir Kokłowski


Internet Explorer 9
CSS
2011-08-03 22:47:43
W swojej najnowszej przeglądarce Microsoft znacznie poprawił wsparcie CSS 3. Teraz obsługiwane są: Jednocześnie Internet Explorer 9.0 nadal nie obsługuje: Nie nastąpiła również poprawa, jeśli chodzi o możliwość wyświetlania cienia pod tekstem (CSS 2.0, ale nie 2.1). Dziwnym natomiast wydaje się, że w wersji 9.0 Internet Explorer wycofał interpretację lokalnego zaczepienia tła ("background-attachment: local"), choć dopiero co w wersji 8.0 wprowadził jego obsługę.
Sławomir Kokłowski