Tworzenie stron WWW

Kurs HTML - darmowe szkolenie: tworzenie stron internetowych

Komentarze
Strona
2008-05-22 17:14:24
Pojawiła się możliwość komentowania wszystkich rozdziałów z działu "Skrypty". Będzie to również miejsce, gdzie można otrzymać pomoc w przypadku problemów z instalacją skryptów we własnym serwisie, dokonania modyfikacji itp. Bezpośredni link do komentarzy znajduje się na końcu każdego rozdziału z działu "Skrypty".
Sławomir Kokłowski


Nowy dział - "Porady"
Strona
2008-05-12 21:26:41
W głównym menu nawigacyjnym serwisu została dodana nowa kategoria - "Porady". Znajdują się w niej artykuły, mini kursy i tutoriale związane z tematyką tworzenia stron WWW. Autorami wszystkich porad są użytkownicy www.forumweb.pl - oficjalnego forum dyskusyjnego Kursu HTML.

I Ty możesz napisać własną poradę lub tutorial...
Sławomir Kokłowski


Nowa skórka: Lightyellow
Strona
2007-07-22 15:30:04
Pojawiła się nowa skórka graficzna dla Kursu HTML autorstwa Mateusza Łyczko: "Skin jest w całości oparty na CSS, nie ma praktycznie żadnej grafiki, co przyspiesza wczytywanie strony. Postawiłem w nim przede wszystkim na czytelność. Skórka posiada czyste, ładne kolory, które umilają czytanie kursu.".

Pamiętaj, że Ty także możesz stworzyć własną skórkę dla Kursu HTML! Teraz istnieje również możliwość wykonania skórki na bazie darmowego szablonu. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają dużych zdolności graficznych lub cierpią na brak wolnego czasu.
Sławomir Kokłowski


Nowa skórka: KDE
Strona
2007-04-27 23:44:53
Pojawiła się nowa skórka graficzna dla Kursu HTML: "Emulacja wyglądu popularnego linuksowego środowiska graficznego - K Desktop Environment. Idealny wybór dla wszystkich fanatyków Linuksa oraz dla tych, którzy chcieliby zobaczyć chociaż w przybliżeniu, jak wygląda Linux, ale nie mają ochoty instalować nowego systemu operacyjnego.".

Pamiętaj, że Ty także możesz stworzyć własną skórkę dla Kursu HTML!
Sławomir Kokłowski


Publikacja Kursu HTML w magazynie Komputer Świat Ekspert
Strona
2007-03-10 00:13:27
Wersja offline Kursu HTML została zamieszczona w kolejnym już dobrze znanym magazynie komputerowym - tym razem Komputer Świat Ekspert:

Znakomicie opracowany kurs HTML przygotowany specjalnie dla Czytelników Eksperta w wersji offline. Dzięki niemu poznamy podstawowe zagadnienia związane z tworzeniem stron internetowych, a także składnię języka HTML, XHTML, CSS2. Kurs ten zawiera także gotowe skrypty oraz generatory stron, szablonów, okien i innych elementów niezbędnych do zbudowania atrakcyjnej i funkcjonalnej strony WWW. Uzupełnieniem kursu jest dział FAQ, gdzie autor odpowiada na najbardziej nurtujące pytania związane z oprogramowaniem i tworzeniem witryn.

Komputer Świat Ekspert

Wcześniej Kurs HTML był już umieszczony na płytach CD magazynów: Internet, Chip i PHP Solutions.
Sławomir Kokłowski


Microsoft Internet Explorer 7.0
Strona
2007-02-18 14:28:32

Nie tak dawno premierę miała najnowsza przeglądarka Microsoftu - Internet Explorer 7.0. W tej chwili jej udział wśród polskich użytkowników Internetu wynosi ok. 5-7%, a za granicą już ponad 20%.

Każdego webmastera na pewno ucieszy fakt, że w przeglądarce tej poprawiono implementację CSS. MSIE 7.0 zaczął obsługiwać selektory: dziecka (E > F), braci (E + F), wszystkie selektory atrybutów (E[atr], E[atr="wart"], E[atr~="wart"], E[lang|="en"]), podzbiory klas (DIV.wart1.wart2), pierwsze dziecko (E:first-child). Wreszcie można także stosować pseudoklasę :hover dla elementów innych niż odnośniki, a nieruchome tło (background-attachment: fixed) nie tylko dla elementów z suwakami. Działają również własności: max-width, min-width, max-height, min-height, ale nie w trybie Quirks.

Oprócz tego poprawiono dziwny błąd MSIE 6, który uniemożliwiał nadanie atrybutu title="..." dla elementów <abbr>...</abbr> (skrót), co akurat w tym przypadku było niezwykle potrzebne.

Niestety, po raz kolejny z niewytłumaczalnych przyczyn, Microsoft nie wprowadził do swojej przeglądarki pełnej implementacji standardu CSS. MSIE 7.0 nadal nie obsługuje: automatycznego generowania zawartości (:before, :after) - a więc również generowania cudzysłowów (quotes) ani automatycznej numeracji (counter-reset, counter-increment), atrybutu języka (E:lang(c)) ani obrysu (outline). Nadal obsługa własności tabel w CSS pozostawia wiele do życzenia. Nie są interpretowane: położenie podpisu (caption-side), odstępy między komórkami (border-spacing), puste komórki (empty-cells), a także deklaracja visibility: collapse ani żadne wartości wyświetlania elementów w postaci składników tabeli. Z równie niezrozumiałych powodów Microsoft nie zdecydował się wprowadzić obsługi pozycjonowania ustalonego (position: fixed), obcinanie/kadrowanie (clip) wciąż działa zależnie od użytego separatora wartości i trybu Quirks, a pseudoklasa :active działa tylko dla odnośników, natomiast :focus nie działa wcale.

Jeżeli chodzi o HTML to MSIE 7.0 nadal uparcie nie dodaje cudzysłowów obejmujących zawartość znaczników cytatu (<q>...</q>). Pomarzyć można także o pełnej obsłudze języka XHTML, ponieważ MSIE 7.0 nadal w ogóle nie obsługuje typu MIME application/xhtml+xml.

Podsumowując: chociaż przeglądarka Microsoft Internet Explorer 7.0 to zdecydowanie najbardziej rewolucyjna wersja począwszy od 4.0, to jeśli chodzi o wspieranie standardów, nadal jest przestarzała o ponad 10 lat (CSS 2 zostało opublikowane w grudniu 1996 roku). Na pewno cieszy wsparcie wszystkich selektorów atrybutów, które są wprost nieocenioną pomocą przy stylizowaniu elementów formularzy, a także unowocześniony interfejs użytkownika, który wreszcie choć w minimalnym stopniu przystaje do tego, co zostało wprowadzone we wszystkich konkurencyjnych przeglądarkach lata temu (np. przeglądanie stron w kartach/zakładkach, a nie w osobnych oknach programu oraz wbudowana obsługa kanałów RSS). Jednak do prawdziwej rewolucji będziemy chyba musieli poczekać, aż Microsoft zdecyduje się opracować MSIE 8.0. Ponadto, niestety z uwagi na fakt, że MSIE 6 jest wbudowaną przeglądarką w system Windows XP, a przy tym wiele osób początkujących nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia alternatywnych przeglądarek, szacunkowo wymiana archaicznego MSIE 6.0 na mniej przestarzałego MSIE 7.0 może potrwać dobrych kilka lat, a co za tym idzie, w najbliższym czasie raczej nadal nie będzie można stosować nowych własności i klas CSS.

Sławomir Kokłowski


Nowa skórka: Maxim
Strona
2007-02-04 13:25:24
Pojawiła się nowa skórka graficzna dla Kursu HTML autorstwa Piotra 'MuKuL'a Makala: "Szczególną cechą tej skórki jest jej czas powstawania, który był bardzo długi - stąd jej naturalne piękno. Mam nadzieję, iż ten skin będzie dla niektórych z was domyślnym kursuhtml".

Pamiętaj, że Ty także możesz stworzyć własną skórkę dla Kursu HTML!
Sławomir Kokłowski


Nowa skórka: Simple theme
Strona
2006-12-17 15:29:38
Pojawiła się nowa skórka graficzna dla Kursu HTML autorstwa Piotra 'MuKuLa' Makala: "Prosty i lekki styl, bez zbędnej grafiki, potrafi wykorzystać całą powierzchnię okna przeglądarki; przygotowany dla tych co podczas nauki będą zmieniali rozmiary okienek w systemie."

Przypominam, że każdy czytelnik Kursu HTML może wykonać własną skórkę i oficjalnie ją opublikować, tak aby wszyscy mogli z niej korzystać. Inicjatywa bardzo przypomina znane przedsięwzięcie css Zen Garden. Miejmy nadzieję, że spotka się z pozytywnym przyjęciem i znajdzie się więcej osób, chcących i potrafiących pokazać siłę CSS na konkretnym przykładzie, a jednocześnie niezbity argument, który przekona ostatnich niedowiarków, że już najwyższy czas porzucić stare przyzwyczajenia w tworzeniu serwisów WWW, które królowały w ubiegłym stuleciu.
Sławomir Kokłowski


System skórek
Strona
2006-12-10 00:49:53
Właśnie został uruchomiony mechanizm skórek graficznych, czyli specjalny system, który pozwoli wybrać czytelnikowi wygląd strony, który najbardziej mu odpowiada - spośród listy dostępnych szablonów. Skórki może wykonać każdy czytelnik Kursu HTML i oficjalnie opublikować. Mam nadzieję, że liczba dostępnych skórek szybko się rozrośnie, tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Na pierwszy ogień idzie szablon, który swoim wyglądem przypomina poprzednią wersję Kursu HTML. Jeżeli tęsknisz za starym wyglądem, możesz do niego wrócić w każdej chwili.
Sławomir Kokłowski


Najważniejsza aktualizacja w historii serwisu!
Strona
2006-11-19 20:50:04
Tak, tak - to ten sam stary, dobry Kurs HTML... tylko jakby odmieniony. Zapewniam, że zmiana szaty graficznej jest najmniejszą z nowości. Cała aktualna treść kursu została przepisana i dostosowana do aktualnych standardów: XHTML, CSS, semantyczny kod. Nazwa serwisu pozostała po staremu - "Kurs HTML - strona WWW za darmo" - jednak tak naprawdę obecnie kurs uczy posługiwać się językiem XHTML bardziej niż HTML. Główna część serwisu jest zgodna z XHTML 1.0 Strict DTD i poprawna semantycznie. Od chwili premiery serwisu w roku 2002 trochę już minęło i niemało się w tym czasie zmieniło w dziedzinie webmasteringu. W ręce czytelników jest teraz oddawany serwis, który mam nadzieję będzie jeszcze wygodniejszy w użytkowaniu i dostępniejszy dla wszystkich.

Nienaturalnie obszerne rozdziały (w skrajnych przypadkach nawet ponad 200KB!) zostały rozbite na pojedyncze. Jednocześnie układ tematów w spisie treści nie został zmieniony, dzięki czemu stali czytelnicy Kursu HTML nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem potrzebnych informacji. Rezygnacja ze struktury opartej na ramkach sprawi, że teraz nie będzie już problemu z dodaniem jakiejś podstrony do ulubionych czy przekazaniem adresu znajomemu. Sama oprawa graficzna jest teraz lepiej kontrastująca, a czcionka ma większy rozmiar, dzięki czemu mam nadzieję, nie będzie męczyć wzroku i ułatwi czytanie osobom z wadami wzroku.

Warto odnotować, że w każdy fragment kodu XHTML i CSS są wstawione linki, odsyłające do szczegółowego opisu wybranego znacznika czy własności. Myślę, że znacznie ułatwi to zorientowanie się, o czym tak naprawdę jest mowa w danym przykładzie. Przed każdym głównym rozdziałem znajduje się specjalny podrozdział, zawierający opis tematów poruszanych w danym rozdziale z linkami bezpośrednio przenoszącymi w interesujące miejsce treści (o to często wcześniej prosili czytelnicy). Na uwagę zasługuje około dwukrotna rozbudowa działu FAQ oraz specjalne porady, wyświetlające się poniżej menu w trybie kontekstowym, tzn. dotyczą aktualnie czytanego działu.

Użytkowników modemów oraz osoby, które nie posiadają stałego dostępu do Internetu w domu, zapewne ucieszy fakt, że wersja offline całego Kursu HTML nadal będzie dostępna do pobrania. Oczywiście została ona zaktualizowana do obecnej postaci.

Zachęcam zatem do czytania i jak zawsze, życzę owocnej nauki.
Sławomir Kokłowski