Tworzenie stron WWW

Kurs HTML - darmowe szkolenie: tworzenie stron internetowych

Skrypt galerii zdjęć
Skrypty
2022-04-23 10:25:23
Minęły dwa tygodnie od opublikowania zupełnie nowej wersji skryptu galerii zdjęć, a już w tym czasie pojawił się szereg dodatkowych usprawnień:
  • v2.1 - obsługa klawisza Escape
  • v2.2 - poprawa estetyki i lekkie powiększenie przycisku zamykania, aby był wygodniejszy w użyciu na urządzeniach mobilnych (tak, nowy skrypt galerii świetnie radzi sobie również na smartfonach)
  • v2.3 - wyświetlanie w oknie powiększenia nazwy galerii ustawionej dla zbiorów zdjęć
  • v2.4 - poprawienie wielkości elementów interfejsu na urządzeniach mobilnych zarówno w pionowym jak i poziomym ułożeniu ekranu
  • v2.5 - poprawiona nawigacja między stronami po zamknięciu galerii
  • v2.5.1 - okazało się, że wystarczyło zmienić tylko jedną linijkę skryptu, aby działał w pełni poprawnie również w Internet Explorerze. Na uwagę zasługuje szczególnie fakt, że galeria zdjęć nie tylko wygląda identycznie jak w innych, bardziej nowoczesnych przeglądarkach, ale również działa w pełni płynnie. Co jest niemałym osiągnięciem, bo w dzisiejszych czasach Internet Explorer z pewnością nie należy już do demonów prędkości ;-) Oczywiście nie chodziło tutaj do końca o to, aby za wszelką cenę uwzględnić przeglądarkę, która już za niecałe dwa miesiące utraci oficjalne wsparcie nawet od producenta (Microsoft). Ale jeśli skrypt działa nawet w tak starej przeglądarce, to jest bardzo prawdopodobne, że będzie funkcjonował prawidłowo w zasadzie w każdej, nawet najbardziej niszowej przeglądarce na każdym urządzeniu.
Sławomir Kokłowski

Komentarze
Skrypt galerii zdjęć
Skrypty
2022-04-09 20:04:18
Napisany zupełnie od nowa skrypt galerii zdjęć HTML. Teraz wygląda efektownie, jest w przyjemniejszy użyciu i banalnie prosty do wstawienia na swojej stronie.

W internecie można znaleźć wiele podobnych skryptów. Dlaczego warto skorzystać właśnie z tego?

✅ Nie używa żadnych zewnętrznych bibliotek, dlatego ma niewielkie rozmiary i szybko się ładuje.
✅ Obsługuje tryb asynchroniczny HTML5, dlatego nie spowalnia wczytywania strony.
✅ Nie obciąża procesora ani pamięci, dlatego działa płynnie również na starszych urządzeniach.
✅ Jest kompatybilny ze starszymi przeglądarkami, dlatego nie ma obawy, że u kogoś nie będzie działał.
✅ Nie wymaga konfiguracji, żadnej znajomości języka JavaScript ani nawet CSS, dlatego jest bardzo prosty w instalacji.
✅ Pozwala przeglądać zdjęcia nawet, jeśli przeglądarka nie obsługuje JavaScript, dlatego spełnia podstawowe wymagania odnośnie dostępności.
✅ Jest dopasowany również do urządzeń przenośnych, dlatego można go wygodnie używać także na smartfonach.
Sławomir Kokłowski

Komentarze
Alternatywny sposób wysłania formularza
Skrypty
2010-06-12 20:37:22
Poprawki w skrypcie, pozwalającym ominąć błąd systemu Windows, pojawiający się czasem przy wysyłaniu formularza za pośrednictwem programu pocztowego. Teraz prawidłowo są obsługiwane znaki specjalne w treści formularza (jak np. Enter), a pola zablokowane nie są wysyłane, jak to powinno poprawnie działać. Jeśli korzystasz z tego skryptu na swojej stronie, aktualizacja jest mocno zalecana.
Sławomir Kokłowski


Menu rozwijane, otwierane, wysuwane
Skrypty
2009-01-31 16:58:47
Etykiety nie są już brane pod uwagę przy porównywaniu adresu bieżącej strony z linkami menu, dzięki czemu na starcie zawsze rozwija się właściwe menu.

Ponadto w kolekcjach dokumentów dodano obsługę wyrażeń regularnych, co pozwoli w jeszcze wygodniejszy sposób dopasowywać adresy kolekcji - zwłaszcza jeśli jest ich dużo lub nie wiadomo z góry ile.

Obie zmiany zostały wprowadzone również analogicznie w skrypcie: Menu drzewiaste.
Sławomir Kokłowski


Data aktualizacji strony
Skrypty
2008-12-14 18:36:55
Poprawka związana z wyznaczaniem roku przestępnego w skrypcie, pozwalającym w prosty sposób sformatować datę wyświetlaną na stronie - analogicznie do funkcji PHP date.
Sławomir Kokłowski


Dynamiczne blokowanie pól formularza
Skrypty
2008-07-26 14:16:13
Dynamiczne blokowanie/odblokowywanie albo ukrywanie/wyświetlanie jednego lub kilku pól formularza dopiero po wcześniejszym wybraniu przez użytkownika określonej opcji. Funkcja niezwykle przydatna przy bardziej skomplikowanych formularzach.
Sławomir Kokłowski


Sprawdzenie pól formularza
Skrypty
2008-07-26 14:15:10
Poprawka skryptu polegająca na pomijaniu podczas sprawdzania pól zablokowanych i tylko do odczytu - skoro użytkownik i tak nic nie może w nich wpisać, to trudno go do tego zmuszać.
Sławomir Kokłowski


Menu rozwijane, otwierane, wysuwane
Skrypty
2008-06-08 17:38:25
Opis, co zrobić, aby w przypadku artykułu podzielonego na części, w menu zawsze był zaznaczany właściwy link i rozwijana odpowiednia gałąź, niezależnie którą aktualnie czytamy część.

Analogiczna funkcja została dodana do skryptu: Menu drzewiaste.
Sławomir Kokłowski

Komentarze
Menu rozwijane, otwierane, wysuwane
Skrypty
2007-11-03 17:42:03
Usunięty efekt "pamięci" otwartych elementów menu. Poprzednio ponowne rozwinięcie gałęzi powodowało odtworzenie układu wszystkich wcześniej otwartych gałęzi podrzędnych. Obecnie przy każdym rozwinięciu wszystkie węzły podrzędne zawsze są zamknięte, nawet jeśli wcześniej były otwierane. Efekt jest widoczny tylko przy menu wielopoziomowym.Wieloznacznik (wildcard)
Skrypty
2007-10-28 18:03:10
Dodana możliwość stosowania wieloznaczników (ang. wildcards) w wyszukiwarce, czyli np. "*języ*" spowoduje odszukanie haseł: język, językowy, wielojęzyczny itd.
Sławomir Kokłowski