Przejdź do treści

Tekst

Blokada przełamania wiersza

<nobr>...</nobr>

To polecenie wykorzystujemy, gdy zależy nam na zablokowaniu przełamania wiersza, tzn. chcemy aby cały tekst był pisany w jednej linii, niezależnie od jego długości (przeglądarka automatycznie zawija wiersze, które nie mieszczą się na ekranie). Jeśli chcemy odwołać ten efekt przed zamknięciem znacznika (czyli przed pojawieniem się </nobr>), musimy użyć polecenia: <wbr /> (tylko Internet Explorer). Po jego użyciu wiersz zostanie przełamany, chociaż wszystko dzieje się nadal w obrębie znacznika <nobr>...</nobr>.

Polecenie <wbr /> działa tylko wówczas, jeżeli tekst wpisany w ramach <nobr>...</nobr> nie mieści się na ekranie. Natomiast jeśli chcemy natychmiastowo zakończyć linię, należy użyć <br />.

Podczas drukowania strony, tekst który nie został zawinięty, najprawdopodobniej będzie "ucięty"!

Znaczniki NOBR oraz WBR nie wchodzą w skład specyfikacji HTML 4.01 - zaleca się stosowanie stylów.

Taki sam efekt można uzyskać zamieniając w wybranym tekście wszystkie spacje na znaki: &nbsp; [zobacz: Znaki specjalne]. Nie dotyczy to jednak tekstu, w którym znajdują się: "%" (procent) lub "-" (myślnik) - wtedy linia może zostać przełamana po tych znakach, nawet jeśli nie występuje po nich spacja.

Zobacz także

 • html
  Nagłówek i treść / Roboty

  W jaki sposób ułatwić indeksowanie (wyszukanie) strony WWW przez roboty wyszukiwarek sieciowych (Google) lub sprawić, aby strona nie była odnajdowana przez wyszukiwarki? Jak zablokować indeksowanie zdjęć lub plików z określonego katalogu?

 • html
  Nagłówek i treść / Cache

  Jak zmusić przeglądarkę, aby nie zapisywała elementów strony WWW (np. obrazków) na dysku użytkownika?

 • html
  Formularze / Hasło

  Jak wprowadzić pole, w którym można wpisać hasło?

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy