Przejdź do treści

HTML dla zielonych

Polskie znaki

Ten punkt ma charakter raczej już historyczny. Obecnie prawie wszystkie edytory HTML, szczególnie rodzimej produkcji, doskonale radzą sobie z prawidłowym zapisywaniem polskich znaków w dokumentach HTML. Radzę jednak przynajmniej przejrzeć poniższe informacje, aby w razie problemów nie dać się zaskoczyć, a już obowiązkowo zalecam sprawdzić, czy Twój edytor poprawnie zapisuje polskie litery (możesz to zrobić tutaj - jeśli test wypadnie pomyślnie, spokojnie możesz pominąć czytanie tego punktu).

UWAGA!
W niektórych edytorach HTML konieczne jest wybranie kodowania ISO-8859-2 za pomocą odpowiedniej opcji w menu programu.

Uwagi tutaj zawarte dotyczą praktycznie tylko obcojęzycznych edytorów i to tych mniej zaawansowanych. Również użytkownicy Linuxa nie muszą się o nic martwić, ponieważ system ten standardowo koduje znaki w ISO.

Aby rozpocząć pracę, musisz zaopatrzyć się w czcionki, które pozwolą Ci uzyskać polskie znaki ("ogonki"). Powinny to być koniecznie czcionki w standardzie ISO-8859-2. Jest to powszechnie przyjęty i stosowany w polskim Internecie standard kodowania znaków.

Jeśli chcesz używać obcojęzycznego edytora w Windows, który nie potrafi prawidłowo zapisywać polskich znaków w standardzie ISO, przejdź na Polską Stronę Windowsową, a następnie na podstronę: "Klawiatura ISO-8859-2". Można tam pobrać darmową klawiaturę Izy Kibord (dla systemu Windows 95/98/Me lub NT4/2000/XP) oraz czcionkę PolskieStrony 2000.

Następnie trzeba zainstalować pobraną czcionkę w systemie. Aby to zrobić, należy wybrać:
Menu Start/Ustawienia/Panel sterowania/Czcionki/Plik/Zainstaluj nową czcionkę...,
a potem odszukać czcionkę na dysku i kliknąć OK.

W Windows XP aby dotrzeć do apletu "Czcionki", należy wybrać:
Menu Start/Panel sterowania/Wygląd i kompozycje,
a następnie po lewej stronie na karcie Zobacz też kliknij Czcionki.

Teraz wystarczy w używanym przez nas edytorze HTML, ustawić dodaną właśnie czcionkę jako ekranową (robi się to zwykle w menu Ustawienia - Settings, Konfiguracja - Configuration, Opcje - Options itp.).

Teraz musisz jeszcze tylko zainstalować pobraną klawiaturę ISO - w Windows 95/98/Me uruchom INSTALUJ.BAT. Po zakończeniu instalacji i restarcie komputera, klawiatura ISO (widoczna jako Islandzka - "IS") jest dostępna poprzez przełącznik języków na pasku zadań (kliknij skrót aktualnego języka na pasku).

Przedstawione wskazówki dotyczą również sytuacji, gdy używamy do tworzenia stron WWW zwykłego edytora tekstu - czego raczej nie polecam.

Na koniec dobra rada:
Jeżeli nie możesz połapać się w czcionkach ISO, po prostu zaopatrz się w jeden z polskich edytorów, które obsługę tego kodowania znaków mają wbudowaną. Wtedy nie trzeba nic ustawiać ani instalować. Narzędzia oferowane przez te programy - nawet darmowe - są zupełnie wystarczające (przynajmniej na początek).

Sprawdź czy Twój edytor poprawnie koduje polskie znaki
Jeśli nie wiesz, czy Twój edytor właściwie zapisuje polskie litery w zalecanym międzynarodowo standardzie ISO, możesz to sprawdzić tutaj.

Jeśli jednak zdecydujesz się na używanie edytora, który nie obsługuje polskich liter w standardzie ISO, a jednocześnie nie chcesz instalować dodatkowych nakładek, dokumenty HTML po zapisaniu możesz przekonwertować do standardu ISO również w specjalnym generatorze. Jest to jednak na pewno dużo bardziej uciążliwe niż praca w odpowiednim edytorze, który konwersję przeprowadza w locie, w sposób niezauważalny dla użytkownika.

Zobacz także

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy