Przejdź do treści

Nagłówek i treść - HTML

Deklaracja strony kodowej <meta charset>

O czym nie należy zapominać pisząc stronę WWW po polsku?

<head>
	<meta charset="utf-8">
</head>

Polecenie jest deklaracją strony kodowej, czyli sposobu w jaki będą zapisane w formie cyfrowej znaki na naszej stronie WWW. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w rozdziale pt.: Strony kodowe.

UWAGA!
Absolutnie nie należy pomijać tego wpisu i powinna to być koniecznie deklaracja kodowania UTF, a nie WINDOWS, gdyż wtedy mogą wystąpić problemy z wyświetlaniem polskich znaków (nawet jeśli na Twoim komputerze wszystko jest w porządku)!

Pytania i odpowiedzi

Jak ustawić kodowanie polskich znaków HTML?

Aby na stronie wyświetlały się poprawnie wszystkie polskie znaki diakrytyczne, w nagłówku strony - tzn. w dowolnym miejscu wewnątrz elementu <head>...</head> - trzeba wstawić tzw. deklarację strony kodowej. Najczęściej stosowanym zapisem jest w tym przypadku: <meta charset="utf-8">. Oprócz tego konieczne jest dysponowanie odpowiednim edytorem HTML, który obsługuje polski alfabet.

Jak ustawić utf-8 HTML?

utf-8 to nazwa tzw. strony kodowej, dzięki której wszystkie znaki na stronie - w tym polskie litery - poprawnie się wyświetlają w przeglądarce internetowej. Aby ustawić taką stronę kodową, wystarczy w dowolnym miejscu nagłówka strony - tzn. wewnątrz elementu <head>...</head> - wstawić następujący znacznik: <meta charset="utf-8">. Należy jednak przy tym pamiętać, że w pliku *.html może się znajdować tylko jeden nagłówek dokumentu. Zatem deklarację strony kodowej dodajemy wewnątrz istniejącego elementu, a nie wstawiamy nowego!

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook