Przejdź do treści

Nagłówek i treść

Deklaracja strony kodowej

 1. Strony polskojęzyczne
  <head>
  	<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />
  	.....
  </head>
 2. Strony wielojęzyczne
  <head>
  	<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
  	.....
  </head>

Polecenie jest deklaracją strony kodowej, czyli sposobu w jaki będą zapisane w formie cyfrowej znaki na naszej stronie WWW. Zamiast iso-8859-2 można wpisać: windows-1250, ale jest to mocno odradzane, ponieważ polecenie takie deklaruje inną, niestandardową stronę kodową. Obsługują ją tylko przeglądarki w systemie MS Windows - jeśli użytkownik będzie posiadał inny system operacyjny, prawdopodobnie spowoduje to pojawienie się u niego na ekranie zupełnie nieprzewidzianych znaków! Czy chcesz, aby Twoja strona WWW wyglądała nieprofesjonalnie? Z tego powodu nie jest polecane stosowanie innej strony kodowej jak ISO lub UTF.

UWAGA!
Absolutnie nie należy pomijać tego wpisu i powinna to być koniecznie deklaracja kodowania ISO lub UTF a nie WINDOWS, gdyż wtedy mogą wystąpić problemy z wyświetlaniem polskich znaków (nawet jeśli na Twoim komputerze wszystko jest w porządku)! Wstawienie odpowiedniej deklaracji strony kodowej to nie wszystko! Trzeba również stosować właściwy edytor (X)HTML - zobacz: Polskie znaki.

Jeśli Twoja strona WWW ma być napisana w innym języku niż polski, musisz zadeklarować odpowiednią inną stronę kodową (pamiętaj również o podaniu właściwego skrótu nazwy języka).

Więcej na temat stron kodowych możesz dowiedzieć się w rozdziale pt.: Strony kodowe.

Zobacz także

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy