Przejdź do treści

HTML dla zielonych

Zaczynamy!

Widzę, że jesteś "zielony/zielona"... ale nic się nie martw. Jeśli koniecznie chcesz "zmienić kolor", przeczytaj umieszczony poniżej tekst. Pozwoli Ci on, stworzyć Twoją pierwszą stronę internetową, nawet w ciągu jednego dnia. Jeśli uważasz, że pisanie stron w języku HTML jest dla Ciebie "czarną magią", a sama strona jest jakimś tajemniczym i bardzo skomplikowanym dokumentem, to się mylisz. Napisanie krótkiej strony internetowej jest prostsze niż Ci się wydaje. Zatem nie trać już czasu na wymówki typu: Ja się niczego nie nauczę! i tym podobne, bo to nieprawda. Zacznij już lepiej czytać.

Mam tylko jedną prośbę: postaraj się przeczytać w miarę uważnie i po kolei całą treść na tej stronie. Jeśli pominiesz jakiś punkt lub przeczytasz go zbyt pobieżnie, może to spowodować, że nie zrozumiesz następnych.

Wyjaśnienie

W większości miejsc tego kursu jest mowa o języku HTML, jednak tak naprawdę nauczysz się tutaj stosować język XHTML, który jest jego następcą i zarazem aktualnym standardem. Określenie "HTML" będzie dalej używane raczej w znaczeniu ogólnego języka opisującego strukturę dokumentów stron WWW. Nie musisz się jednak obawiać, że Twoja strona nie będzie działać prawidłowo, ponieważ przedstawiane tutaj polecenia są napisane w taki sposób, aby były poprawne również w języku HTML i prawidłowo prezentowane także w starszych przeglądarkach internetowych. Sam język XHTML 1 nie różni się diametralnie od swojego poprzednika - m.in. właśnie dlatego często stosuje się zapis "(X)HTML", co sugeruje, że strona jest poprawna pod względem obu tych języków - a więc za jednym zamachem nauczysz się zasad zarówno XHTML jak i HTML. Czytając ten kurs, poznasz zasady projektowania stron WWW zgodnie z najnowszymi technologiami, a jednocześnie działających także w starszych przeglądarkach.

Źródła

Opis tutaj zawarty, został opracowany na podstawie następujących specyfikacji:

Zobacz także

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy