Przejdź do treści

Widżety - HTML

Ramki lokalne <iframe>

Jak wstawić ramkę (okienko, widżet) bezpośrednio w treści strony WWW?

pływające (ang. inline)

Ramki lokalne <iframe>

<iframe src="lokalizacja">
	<a href="lokalizacja">Tekst alternatywny</a>
</iframe>
gdzie jako "lokalizacja" należy podać adres strony albo lokalizację na dysku, gdzie znajduje się strona, która na ma zostać wczytana do ramki.
Natomiast "Tekst alternatywny" wyświetli się tylko w przeglądarkach, które nie obsługują ramek lokalnych.

Ramki lokalne są umieszczane bezpośrednio na stronie w postaci pojedynczych okienek o różnych rozmiarach. Dzięki temu możemy do takiej ramki wczytywać inne dokumenty [zobacz: Wstęp].

Jeśli nie określimy koloru tła dokumentu wczytywanego do ramki lokalnej, przeglądarka może przyjąć dla niego kolor tła strony, na której wstawiona jest ramka.

Pomiędzy znacznikiem otwierającym <iframe...> a zamykającym </iframe> można umieścić dowolny kod, który wyświetli się tylko w sytuacji, jeśli przeglądarka nie obsługuje ramek lokalnych. Najłatwiej podać po prostu odsyłacz do tej samej strony, którą wczytujemy do ramki. Wtedy użytkownicy niekompatybilnych przeglądarek będą mogli przynajmniej bezpośrednio do niej przejść. Oczywiście zamiast odnośnika można również wstawić jakąś alternatywną treść, przeznaczoną do przeglądania bez ramek.

Rozmiar ramki <iframe width height>

<iframe src="lokalizacja" width="x" height="y">...</iframe>
lub
<iframe src="lokalizacja" width="x%" height="y%">...</iframe>
gdzie "x" oznacza szerokość w pikselach, a "y" oznacza wysokość (również w pikselach). Natomiast "x%" oznacza szerokość w procentach całego ekranu (bądź elementu nadrzędnego posiadającego ustalone wymiary), a "y%" oznacza wysokość (również w procentach).

Jeżeli zawartość ramki będzie większa niż jej rozmiary, przeglądarka wyświetli suwaki do przewijania jej treści.

Przykład <iframe width height>

width="50%" height="200"

Nazwa ramki <iframe name>

<iframe src="lokalizacja" name="Tu wpisz nazwę ramki">...</iframe>

Nadanie nazwy ramce umożliwia później wczytywanie do niej innych stron [zobacz: Wczytywanie strony do ramki lokalnej].

Nazwa ramki musi rozpoczynać się od litery Lepiej również nie używać: wielkich liter, znaków specjalnych (np.: \ / : * ? " < > |), spacji (w zamian używaj podkreślnika "_", ale nie na początku), polskich liter.
W pojedynczym dokumencie HTML nie mogą się znajdować dwie ramki o takiej samej nazwie.

Pytania i odpowiedzi

Co oznacza IFRAME w HTML?

Jest to element, który służy do osadzania innej strony internetowej wewnątrz bieżącego dokumentu HTML. Znacznik IFRAME tworzy tzw. ramkę lokalną (ang. inline frame), która działa jak niezależne okno przeglądarki wewnątrz strony internetowej.

Jak wstawić IFRAME na HTML?

Na przykład jeśli plik podstrony nazywa się "podstorna.html" i znajduje się w tym samym katalogu na dysku komputera co dokument *.html, w którym chcemy wstawić ramkę IFRAME, można się posłużyć następującym znacznikiem: <iframe src="podstrona.html"></iframe>.

Jaki znacznik HTML służy do wyświetlania w ramce fragmentu innej strony internetowej na własnej stronie internetowej?

W ramce IFRAME można wyświetlić tylko całą oryginalną zawartość dokumentu HTML. Nie można w niej nic dodać ani zmieniać - np. ustawić inny kolor tła itp. Zatem w przypadku zewnętrznych serwisów nie ma możliwości, aby wybrać tylko jakiś fragment z innego dokumentu HTML i pokazać go w ramce na naszej stronie. Możesz jednak poszukać, czy serwis którego fragment chcesz osadzić na swojej stronie, nie udostępnia czasem gotowych widżetów do wstawiania w innych witrynach. Tego typu wstawki najczęściej korzystają właśnie ze znacznika IFRAME i być może znajdziesz taką, która wyświetla dokładnie to, czego potrzebujesz.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook