Przejdź do treści

Multimedia

Tło dźwiękowe

(tylko Internet Explorer i Opera 6!)

UWAGA!
Polecenie BGSOUND nie wchodzi w skład specyfikacji HTML 4.01 i jest wyłącznie rozszerzeniem przeglądarki Internet Explorer!

<bgsound src="ścieżka dostępu do pliku dźwiękowego" />

Polecenie to pozwala na odtwarzanie dźwięku w tle - jako podkład muzyczny. Nie jest przy tym wyświetlany żaden panel kontrolny.

Pamiętaj, że wiele osób korzysta z Internetu późnym wieczorem i w nocy. Włączenie głośnej muzyki bez ich zgody może nie być mile widziane (szczególnie przez sąsiadów :-) Wielu internautów podczas surfowania słucha również własnej muzyki - wtedy wystąpi raczej mało ciekawy efekt nakładania się dźwięków. W takim momencie użytkownicy często opuszczają stronę, ponieważ w inny sposób nie potrafią wyłączyć odtwarzanej muzyki! Zatem zanim umieścisz we własnym serwisie tło dźwiękowe, zastanów się dwa razy. Jeśli już musisz to zrobić, daj użytkownikowi chociaż możliwość wyboru czy chce go słuchać, np. poprzez umieszczenie odsyłacza do strony z muzyką otwieraną w nowym oknie.

Dla tego znacznika możliwe są dodatkowe atrybuty:

 1. Ilość powtórzeń:
  <bgsound src="ścieżka dostępu do pliku dźwiękowego" loop="n" />
  gdzie "n" oznacza ilość powtórzeń (dla loop="infinite"" jest to nieskończoność).
 2. Poziom głośności:
  <bgsound src="ścieżka dostępu do pliku dźwiękowego" volume="v" />
  gdzie "v" oznacza poziom głośności (od "-10000" do "0").
 3. Balans głośników (w przypadku dźwięku stereofonicznego):
  <bgsound src="ścieżka dostępu do pliku dźwiękowego" balance="b" />
  gdzie "b" oznacza balans między głośnikami (od "-10000" do "+10000").

Analogiczny efekt można uzyskać stosując polecenie <embed /> wraz z atrybutem hidden="true", które jest interpretowane również przez przeglądarkę Netscape (dlatego zaleca się raczej stosowanie EMBED).

Ponadto należy pamiętać, że pliki dźwiękowe mają zwykle bardzo duże rozmiary (przeciętne MP3 to ok. 4 MB), a więc wczytywanie takiej strony w Internecie, może trwać potwornie długo! Zamiast *.mp3 raczej lepiej jest wykorzystać inny format muzyczny, np. *.mid. I ostatnia rada: chociaż sam Microsoft zaleca(ł) wstawianie <bgsound /> w nagłówku dokumentu, lepiej jest to zrobić na samym końcu strony. W takim przypadku najpierw wczyta się właściwa treść, a dopiero potem muzyka. Podczas wczytywania dźwięku użytkownik będzie już mógł czytać stronę, bez konieczności bezczynnego oczekiwania na doładowanie obszernego pliku muzycznego.

Dźwięk w tle ucichnie, jeżeli przejdziemy na inną stronę. Aby stworzyć prawdziwy podkład muzyczny, który jest odgrywany przez cały czas, podczas przechodzenia pomiędzy stronami serwisu, powinniśmy umieścić tło dźwiękowe na osobnej stronie, a następnie odwołać się do niej poprzez następujący odsyłacz:

<a target="muzyka" href="ścieżka do strony z muzyką">Włącz podkład muzyczny</a>

Zobacz także

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy