Tworzenie stron WWW

Kurs HTML - darmowe szkolenie: tworzenie stron internetowych

Warianty czcionki {FONT-VARIANT-CAPS, FONT-VARIANT-LIGATURES, FONT-VARIANT-NUMERIC}
CSS
2022-02-19 23:20:00
Nowe możliwości ustalania wariantów czcionki w CSS3:
  • Wariant wielkości liter czcionki - w jaki sposób przekształcić zwykły tekst w kapitaliki, czyli napisany wielkimi literami, lecz czcionką o wysokości małych liter?
  • Wariant połączenia znaków czcionki - w jaki sposób sprawić, aby niektóre litery w tekście były ze sobą bardziej zlane tworząc estetyczne połączenie graficzne (ligatury)?
  • Wariant formatowania liczb czcionki - co zrobić, aby liczby w kolumnach tabeli z danymi były ułożone równo pod sobą? W jaki sposób wyświetlić licznik i mianownik rozdzielone kreską ułamkową?
Sławomir Kokłowski

Komentarze
Odległość między znakami czcionki {FONT-KERNING}
CSS
2022-02-19 13:24:44
W jaki sposób regulować odległość pomiędzy sąsiednimi znakami tekstu (kerning) tak, aby wyglądał bardziej estetycznie i był czytelniejszy?
Sławomir Kokłowski

Komentarze
Komendy CSS
CSS
2022-01-16 11:38:29
Pojawiły się kolejne części rozdziału z podręczną ściągą do CSS3: Łącznie cały ten rozdział to już 82 strony wydruku A4! Ale oczywiście zamiast drukować, polecam raczej korzystać online ;-)
Sławomir Kokłowski


Komendy CSS3
CSS
2021-12-30 22:34:40
Zupełnie nowy rozdział w Kursie CSS zawierający szybką ściągę ze wszystkich aktualnie stabilnych specyfikacji CSS3.
Sławomir Kokłowski


Responsywny szablon
CSS
2021-08-30 17:31:16
Czy wiesz, co to jest responsive web design (RWD)? Powiedzmy sobie szczerze: w dzisiejszych czasach nie można zostać profesjonalnym webmasterem nie znając tej techniki. W zupełnie nowym rozdziale znajdziesz kompleksowy opis różnych podejść i dobrych praktyk przy tworzeniu stron mobilnych. Zapoznasz się również z gotowymi przykładami użycia, które wprost będzie można wykorzystać na Twojej stronie.
Sławomir Kokłowski

Komentarze
CSS dla zielonych
CSS
2020-08-18 09:44:33
Znasz już trochę język HTML, ale wciąż masz problemy z tym dziwnym CSS-em? Mimo wielokrotnych podejść do jego nauki, za każdym razem kończyło się utknięciem gdzieś na początku ze smutnym wnioskiem: "Nigdy przed to nie przebrnę"? A może od dalszej nauki odstraszał Cię ogrom tematów?

Jeśli Twoja odpowiedź przynajmniej na jedno z tych pytań brzmi "tak", mam dla Ciebie fantastyczną wiadomość. Nie musisz się już tak męczyć. Skorzystaj z całkiem nowego rozdziału w Kursie pt. "CSS dla zielonych", w którym zupełnie od podstaw nawet w pół godzinki zrobisz pierwszy krok w kierunku nauki Kaskadowych Arkuszy Stylów. A potem z pewnością już pójdzie z górki :-)
Sławomir Kokłowski

Komentarze
CSS3 - Zapytania właściwości
CSS
2013-11-25 10:11:07
Język CSS ma wbudowany prosty system obsługi starszych wersji przeglądarek, które nie interpretują pełnej specyfikacji. Właściwości (cechy), których przeglądarka nie rozumie, są ignorowane. Zdarzają się jednak przypadki zbyt skomplikowane, aby do ich obsługi wystarczył ten prosty mechanizm. Właście na taką ewentualność zostały stworzone warunkowe reguły stylów (zapytania właściwości - ang. feature queries).
Sławomir Kokłowski

Komentarze
Strona kodowa zewnętrznego arkusza stylów
CSS
2013-11-24 12:44:38
Często nie zastanawiamy się, przy użyciu jakiej strony kodowej zostanie zinterpretowany zewnętrzny arkusz stylów, gdyż automatyczny sposób określania kodowania znaków spełnia nasze oczekiwania. Jednak są przypadki, kiedy określenie strony kodowej może być konieczne: tekst przed lub po elemencie, cudzysłowy, automatyczna numeracja. Dlatego warto się zapoznać z zasadami, według których przeglądarka internetowa wyznacza kodowanie znaków każdego zewnętrznego arkusza CSS. Pozwoli nam to uniknąć przykrej sytuacji, związanej z brakiem polskich znaków diakrytycznych na stronie, a nawet zupełnym zignorowaniu całego arkusza CSS przez przeglądarkę.
Sławomir Kokłowski

Komentarze
CSS3 - Układ elastyczny
CSS
2013-03-03 12:14:18
Od lat głowisz się, obmyślając idealny sposób wyśrodkowania w pionie bloków o nieznanej z góry wysokości? A może wciąż dręczy Cię problem, w jaki sposób stworzyć perfekcyjnie dostępny płynny szablon strony z kolumną menu po lewej stronie, dokładnie równej wysokości jak blok treści? Męczysz się, przestawiając za pomocą pozycji absolutnej kolejność wyświetlania elementów na stronie, tak aby spełniały wymagania projektu graficznego? Już nie musisz! Dowiedz się, jak zaawansowane możliwości daje najnowsza specyfikacja CSS3. Tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych układów stron jeszcze nigdy nie było takie proste.
Sławomir Kokłowski

Komentarze
CSS3 - Gradienty
CSS
2013-01-26 20:24:36
Chcesz się dowiedzieć, jak tworzyć efektowne gradienty kolorystyczne bez używania edytorów graficznych? Sprawdź również specjalny generator gradientów CSS, za pomocą którego błyskawicznie skomponujesz nawet najbardziej złożone efekty.
Sławomir Kokłowski

Komentarze