Przejdź do treści

CSS / Media

Wstęp

W jaki sposób przygotować specjalne wersje strony przeznaczone do wydruku, dla urządzeń przenośnych, a nawet syntezatorów mowy, bez potrzeby tworzenia dodatkowych dokumentów HTML?

Jedną z najważniejszych zalet stylów jest możliwość określenia, jak będzie wyglądał dokument w różnych mediach: na ekranie, papierze, z syntezatorem mowy, z urządzeniem do czytania braillem itp.

Pewne cechy CSS zostały stworzone tylko dla określonych mediów (np. cue-before - sygnał wywoławczy dla medium aural). Jednakże różne media mogą dzielić te same własności, lecz często wymagają odmiennych wartości. Na przykład rozmiar czcionki (font-size) można ustawić zarówno dla ekranu, jak i dla drukarki, lecz dokumenty na komputerze potrzebują zwykle większej czcionki niż na papierze. Podobnie doświadczenie wskazuje, że czcionki z rodziny sans-serif są czytelniejsze na ekranie, podczas gdy serif - na papierze. Z tych powodów konieczne jest określenie, że dany arkusz stylów lub jego część jest przyporządkowana do pewnego z mediów.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook