Przejdź do treści

Skrypty / Indeks, wyszukiwarka

Wstęp

Jak zrobić alfabetyczny indeks haseł (skorowidz)? Jak zrobić wyszukiwarkę w tematach serwisu?

Przydatną funkcją na każdej stronie jest jakaś forma wyszukiwarki. Jej rola jest nie do przecenienia. Dzięki wyszukiwarce użytkownicy, którzy nie znają dobrze serwisu, mogą w mig odnaleźć interesujące ich informacje. Przedzieranie się przez spis treści nie każdemu odpowiada, a poza tym nie wszystko można tam odnaleźć.

Specjalną formą wyszukiwarki jest indeks lub inaczej skorowidz. Można go znaleźć w niemal każdym podręczniku. "Papierowa" wersja skorowidza jednak nie do końca jest wygodna, ponieważ nadal zmusza do wertowania stron i szukania haseł według kolejności liter w alfabecie. Na szczęście komputer może to zrobić za nas. Wystarczy, że użytkownik zacznie wpisywać żądane hasło, a w miarę jak będzie to robił, odszukiwane będą pozycje coraz bardziej pasujące do zapytania. Dodatkowo skoro będziemy już mieli gotowy indeks, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować z niego normalną wyszukiwarkę. Dzięki temu będzie można odszukać hasła, które nie tylko rozpoczynają się od wpisywanych liter, ale również mogą figurować wewnątrz haseł zapisanych w skorowidzu. Taka funkcjonalność znacznie zwiększa możliwości.

Warto dodać, że taki indeks wcale nie musi być alternatywą dla tradycyjnych wyszukiwarek. Może bardzo dobrze je uzupełniać, ponieważ oferuje inną funkcjonalność, dzięki której wyniki zwykle będą bardziej trafne, ponieważ hasła do indeksu dodaje człowiek, a nie komputer.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook