Przejdź do treści

Kolory HTML - HTML

Wstęp

Definicje kolorów przydają się np. do ustawiania koloru tekstu lub tła elementów na stronie. W miejsce wyrazu "kolor" należy wpisać o jaką barwę nam chodzi. Można to zrobić na dwa sposoby: podać słowną nazwę jednego z szesnastu kolorów podstawowych (patrz pierwsza część tabeli) lub odpowiednik dowolnego koloru w kodzie szesnastkowym (HEX).

A teraz mała powtórka z fizyki (proszę, nie uciekaj jeszcze od komputera, to będzie baaardzo krótka powtórka 🙂). Każdą barwę można utworzyć mieszając w odpowiednich proporcjach trzy kolory podstawowe: czerwony, zielony i niebieski (RGB - od angielskich słów: Red - czerwony, Green - zielony, Blue - niebieski). Nasycenie każdego z kolorów zapisujemy w definicji barwy w postaci: #RRGGBB, gdzie: RR - nasycenie koloru czerwonego; GG - nasycenie zielonego; BB - nasycenie niebieskiego (znak # oznacza, że definiujemy kolor w kodzie HEX). Wszystkie składowe muszą być podane w systemie szesnastkowym i poprzedzone znakiem #. Im większa liczba, tym jaśniejszy kolor. Zauważ, że liczba musi się składać z sześciu cyfr, nawet jeśli są to same zera! Przypominam, że w systemie szesnastkowym (HEX) jest szesnaście podstawowych cyfr: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, A, B, C, D, E, F. Przykładowo: liczba B5 zapisana w kodzie HEX, oznacza w systemie dziesiętnym 181 (11*16 + 5 = 181). Konwersji DEC -> HEX (i odwrotnie) można dokonać np. w windowsowskim Kalkulatorze (trzeba włączyć widok profesjonalny).

Oczywiście w tabeli poniżej nie zostały umieszczone wszystkie kolory, ponieważ całkowita ilość kolorów możliwych do uzyskania tą metodą wynosi: 16 777 216. Aby otrzymać inne barwy, wystarczy zmienić niektóre cyfry w zapisie (HEX). Najlepsze rezultaty (widoczne różnice) można otrzymać, zmieniając pierwszą, trzecią lub piątą cyfrę (w kolejności od lewej strony).

Dowolny kolor tekstu oraz tła strony możesz sprawdzić tutaj.

Facebook