Przejdź do treści

Skrypty / Galeria zdjęć

Klasyczna galeria zdjęć

Jak wstawić galerię zdjęć (grafik) na stronie WWW? Co zrobić, aby po kliknięciu miniaturki obrazka, otworzyło się okno z jego dużą kopią?

Na wielu stronach w Internecie można spotkać galerię zdjęć, stosowaną do przedstawienia kolekcji zdjęć, zwykle o dużych rozmiarach. Najczęściej jest ona tworzona w ten sposób, że na głównej stronie umieszcza się pomniejszone kopie obrazków oraz odsyłacze, po kliknięciu których następuje wczytanie obrazka w pełnych rozmiarach. Pozwala to uchronić się od wczytywania wszystkich dużych obrazków jednocześnie (użytkownik powiększa tylko te, które mu odpowiadają), a także zachowuje estetykę strony.

Uwaga! Miniaturki grafik muszą być pomniejszone fizycznie, tzn. nie mogą to być oryginalne duże obrazki ze zmniejszonymi rozmiarami wyświetlania za pomocą atrybutów WIDTH oraz HEIGHT. Tylko wstawienie naprawdę pomniejszonych obrazków uchroni od niepotrzebnego wczytywania dużych plików.

Zmniejszenia wymiarów obrazka można dokonać praktycznie w każdym programie graficznym. Najczęściej ustala się takie same rozmiary dla wszystkich miniatur, ponieważ ułatwia to utrzymanie estetyki strony. Obrazki w galerii zwykle ustawia się w komórkach tabeli (najczęściej bez obramowania), dzięki czemu można je dokładnie ustawić w rzędach i kolumnach. Jeżeli zamierzasz umieścić na swojej stronie obszerniejszą galerię grafik, zaleca się podzielenie jej na kilka części i stworzenie kilku podstron z miniaturkami.

Wczytanie oryginalnego dużego obrazka następuje najczęściej po kliknięciu bezpośrednio jego miniaturki. Aby zastosować taki efekt, należy użyć odsyłacza obrazkowego (podstawowego). Prawie zawsze stosuje się również atrybut target="_blank", który powoduje otwarcie nowego okna przeglądarki:

<a target="_blank" href="ścieżka do dużego obrazka"><img src="ścieżka do pliku miniaturki obrazka" alt="Tekst alternatywny" border="0"></a>

Większość nowych przeglądarek potrafi automatycznie otworzyć obrazek w nowym oknie, jednak obraz najczęściej nie jest wtedy wyśrodkowany i nie ma możliwości otwarcia go w nowym oknie bez pasków menu, narzędzi itd. Natomiast starsze przeglądarki po kliknieciu przez użytkownika takiego linka często najpierw wyświetlały okienko z pytaniem co zrobić z obrazkiem, tzn. otworzyć czy zapisać, a po wybraniu pierwszej opcji, następowało wczytanie pliku w zewnętrznym programie (jeśli użytkownik miał taki zainstalowany), co mogło potrwać kilka sekund i było trochę irytujące w przypadku dużej ilości zdjęć. Dlatego w klasycznej galerii zdjęć zwykle zamiast podawać link bezpośrednio do dużego obrazka, tworzy się dodatkową stronę z grafiką wstawioną na niej za pomocą znacznika <img> i dopiero taki dokument podaje się w linku:

<a target="_blank" href="ścieżka do strony z dużym obrazkiem"><img src="ścieżka do pliku miniaturki obrazka" alt="Tekst alternatywny" border="0"></a>

Jak łatwo zauważyć, aby stworzyć klasyczną galerię zdjęć, trzeba napisać tyle stron, ile mamy obrazków - po jednej dla każdego dużego egzemplarza (a nawet co najmniej o jedną więcej).

Istnieją specjalne programy, które potrafią stworzyć statyczną galerię grafik. Wystarczy wybrać zdjęcia za pomocą selektora plików, a program automatycznie wygeneruje miniatury zdjęć oraz wszystkie potrzebne dokumenty HTML.

Pewną niedogodnością w przypadku programów tworzących statyczne galerie, może jednak być utrudniona aktualizacja takiej galerii. Dodanie choćby jednego nowego zdjęcia zwykle będzie wiązało się z generowaniem galerii na nowo.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook