Przejdź do treści

Galeria zdjęć HTML - Skrypty

Klasyczna galeria zdjęć

Jak wstawić galerię zdjęć (grafik) na stronie WWW? Co zrobić, aby po kliknięciu miniaturki obrazka, otworzyło się okno z jego dużą kopią?

Jeśli nie masz czasu czytać wprowadzenia, możesz przejść od razu do części właściwej 😉

Na wielu stronach w Internecie można spotkać galerię zdjęć, stosowaną do przedstawienia kolekcji zdjęć, zwykle o dużych rozmiarach. Najczęściej jest ona tworzona w ten sposób, że na głównej stronie umieszcza się pomniejszone kopie obrazków oraz odsyłacze, po kliknięciu których następuje wczytanie obrazka w pełnych rozmiarach. Pozwala to uchronić się od wczytywania wszystkich dużych obrazków jednocześnie (użytkownik powiększa tylko te, które mu odpowiadają), a także zachowuje estetykę strony.

Uwaga! Miniaturki grafik muszą być pomniejszone fizycznie, tzn. nie mogą to być oryginalne duże obrazki ze zmniejszonymi rozmiarami wyświetlania za pomocą atrybutów width="..." oraz height="...". Tylko wstawienie naprawdę pomniejszonych obrazków uchroni od niepotrzebnego wczytywania dużych plików.

Zmniejszenia wymiarów obrazka można dokonać praktycznie w każdym programie graficznym. Najczęściej ustala się takie same rozmiary dla wszystkich miniatur, ponieważ ułatwia to utrzymanie estetyki strony. Obrazki w galerii zwykle ustawia się w komórkach tabeli (najczęściej bez obramowania), dzięki czemu można je dokładnie ustawić w rzędach i kolumnach. Jeżeli zamierzasz umieścić na swojej stronie obszerniejszą galerię grafik, zaleca się podzielenie jej na kilka części i stworzenie kilku podstron z miniaturkami.

Wczytanie oryginalnego dużego obrazka następuje najczęściej po kliknięciu bezpośrednio jego miniaturki. Aby zastosować taki efekt, należy użyć odsyłacza obrazkowego (podstawowego). Prawie zawsze stosuje się również atrybut target="_blank", który powoduje otwarcie nowego okna przeglądarki:

<a target="_blank" href="ścieżka do dużego obrazka"><img src="ścieżka do pliku miniaturki obrazka" alt="Tekst alternatywny" border="0"></a>

Większość nowych przeglądarek potrafi automatycznie otworzyć obrazek w nowym oknie, jednaki nie będzie wtedy możliwości szybkiej nawigacji pomiędzy kolejnymi zdjęciami z galerii. Natomiast starsze przeglądarki po kliknieciu przez użytkownika takiego linka często najpierw wyświetlały okienko z pytaniem co zrobić z obrazkiem, tzn. otworzyć czy zapisać, a po wybraniu pierwszej opcji, następowało wczytanie pliku w zewnętrznym programie (jeśli użytkownik miał taki zainstalowany), co mogło potrwać kilka sekund i było trochę irytujące w przypadku dużej liczby zdjęć. Dlatego w klasycznej galerii zdjęć zwykle zamiast podawać link bezpośrednio do dużego obrazka, tworzy się dodatkową stronę z grafiką wstawioną na niej za pomocą znacznika <img> i dopiero taki dokument podaje się w linku:

<a target="_blank" href="ścieżka do strony z dużym obrazkiem"><img src="ścieżka do pliku miniaturki obrazka" alt="Tekst alternatywny" border="0"></a>

Jak łatwo zauważyć, aby stworzyć klasyczną galerię zdjęć, trzeba napisać tyle stron, ile mamy obrazków - po jednej dla każdego dużego egzemplarza (a nawet co najmniej o jedną więcej).

Istnieją specjalne programy, które potrafią stworzyć statyczną galerię grafik. Wystarczy wybrać zdjęcia za pomocą selektora plików, a program automatycznie wygeneruje miniatury zdjęć oraz wszystkie potrzebne dokumenty HTML.

Pewną niedogodnością w przypadku programów tworzących statyczne galerie może jednak być utrudniona aktualizacja takiej galerii. Dodanie choćby jednego nowego zdjęcia zwykle będzie wiązało się z generowaniem galerii na nowo.

Powyższych wad pozbawiony jest skrypt galerii zdjęć opisany dalej w tym rozdziale.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook