Przejdź do treści

HTML / Odsyłacze

Wstęp

Jak stworzyć przejście do innej strony WWW (linki)?

Odsyłacze - inaczej hiperłącza, odnośniki hipertekstowe, linki - stanowią całą istotę Internetu. Bez nich byłby on jedynie wielką siecią do pobierania "suchych" danych, a dokumenty znajdujące się w niej, nie byłyby w żaden sposób ze sobą powiązane. Praktycznie na każdej stronie WWW spotyka się odsyłacze. Najczęściej stanowi je specjalnie wyróżniony krótki tekst (lub obrazek), po kliknięciu którego, następuje przeniesienie do innej strony. Przy czym strona taka może wchodzić w skład tego samego serwisu, ale równie dobrze może znajdować się na drugim końcu świata. Przeglądarki internetowe wyświetlają odsyłacze najczęściej w innym kolorze oraz podkreślają je (można to oczywiście zmienić) - w ten sposób są one lepiej widoczne i odróżniają się od zwykłego tekstu.

Użytkownika można odsyłać również do cudzych stron, a nie tylko do własnych i nie jest to w żaden sposób łamanie praw autorskich (jeśli nie podpiszemy się jako autorzy takiej strony 😉) - przeciwnie - jest to darmowa reklama dla strony, do której następuje odwołanie. Ważne jest jedynie, aby dokumenty były w jakiś sposób powiązane ze sobą tematycznie (chociaż nie jest to wymóg - można przecież umieścić na własnej stronie linki do różnych ciekawych miejsc w Internecie, które nie muszą mieć ze sobą związku). To jest właśnie istota hipertekstu - pozwala on uzyskać system połączeń pomiędzy różnymi dokumentami w sieci.

Odsyłacze są wykorzystywane głównie do dwóch najważniejszych celów:

  1. Tworzenie spisu treści serwisu - spis taki jest podobny do tego, który występuje w zwykłych książkach. Jego zaletą jest jednak to, że nie trzeba ręcznie przeszukiwać całej zawartości w poszukiwaniu określonego numeru strony, ale wystarczy kliknąć odsyłacz i zostaniemy automatycznie przeniesieni we wskazane miejsce.
  2. Linki do innych ciekawych miejsc w Internecie - zawiera je niemal każdy serwis internetowy. Jeśli użytkownik będzie chciał przeczytać więcej o danym zagadnieniu, będzie mógł skorzystać z takich odsyłaczy. W porównaniu z wyszukiwarkami internetowymi, linki mają taką zaletę, że autor zwykle starannie je wybrał i dlatego zawierają najczęściej rzetelne informacje, których odszukanie w tradycyjny sposób mogłoby zająć dużo więcej czasu.

Gdyby nie odsyłacze, cały ten kurs musiałby składać się z jednej ogromnej strony lub z wielu nie powiązanych ze sobą dokumentów, przez co nawigacja w takim serwisie byłaby niezwykle utrudniona. Aby wejść na dowolną stronę (nawet w tym samym serwisie), za każdym razem trzeba by było wpisywać jej adres w przeglądarce.

UWAGA! Nie można zagnieżdżać znaczników odsyłaczy, tzn. umieszczać jednego w drugim.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook