Przejdź do treści

HTML / Widżety

Wstęp

Jak wstawić na swojej stronie widżet (widget) - np. filmik z YouTube'a albo post z Facebooka czy Twittera?

Ramka to dodatkowe okienko, często z własnymi suwakami do przewijania jego zawartości, umieszczone bezpośrednio na stronie, w którym jest wyświetlana inna strona. Można powiedzieć, że jest to taka strona w stronie. W jednym dokumencie HTML możemy umieścić wiele tego typu okienek. Jednak należy pamiętać, że każde z nich wczytuje wewnątrz pełną stronę - razem ze wszystkimi multimediami, które mogą być na niej osadzone. Może to oznaczać bardzo długi czas ładowania całego dokumentu z wstawionymi zbyt wieloma takimi ramkami.

Do czego mogą się przydać ramki? Strony wyświetlane wewnątrz nich nie przejmują sposobu formatowania (koloru, rozmiaru ani kroju czcionki itp.) z dokumentu, w którym zostały osadzone. Dzięki tej własności są szczególnie chętnie używane przez twórców różnego rodzaju widżetów, czyli specjalnych gotowych wstawek, które można osadzić na swojej stronie. W ten właśnie sposób osadza się np. filmiki z YouTube'a, a także posty z Facebooka czy Twittera. Każdy z tych serwisów udostępnia do użycia gotowe widżety. Przygotowany do wstawienia krótki kod takiego widżetu można pobrać najczęściej wybierając opcję "Umieść", "Osadź" lub "Zamieść". Właścicielom tych witryn zależy na tym, aby ich widżety wyglądały tak samo, nieważne na jakiej stronie zostaną osadzone - a to właśnie zapewniają ramki. Natomiast właścicielom stron ramki dają bezpieczeństwo: taki zewnętrzny widżet nie popsuje strony, ponieważ nie może on nic zmienić poza obrębem ramki, w której jest wyświetlany.

Tego typu widżety oczywiście możemy również projektować samodzielnie i udostępniać do wstawienia na innych stronach. Możemy je jednak tworzyć nawet tylko na własny użytek. Jak być może czytelnik zdążył już zauważyć, w standardowym, statycznym serwisie internetowym menu nawigacyjne powinno być powtórzone na każdej podstronie. W przeciwnym razie przemieszczając się po witrynie użytkownik straci możliwość szybkiego przejścia do innych podstron bądź powrotu na stronę główną. Jeżeli menu nawigacyjne umieścimy tylko na stronie głównej, użytkownik bardzo łatwo może się pogubić, a co za tym idzie szybko opuścić naszą stronę. Niestety jeśli wstawimy to samo menu nawigacyjne na każdej podstronie, możemy mieć w przyszłości sporo pracy, gdy do naszej witryny będziemy chcieli dodać nowe podstrony. Wtedy trzeba będzie mozolnie zmieniać menu w każdym istniejącym dotąd dokumencie, w celu dodania do niego odsyłacza do nowej podstrony. Aby wyeliminować tę niedogodność, a jednocześnie nie utrudniać naszym użytkownikom nawigacji w serwisie, możemy stworzyć jeden wspólny widżet zawierający odnośniki menu, a następnie osadzić go na każdej podstronie. To samo dotyczy innych stałych elementów witryny: nagłówka (wraz z logotypem) i stopki serwisu.

Podobny efekt do ramek pozwalają uzyskać dynamiczne skrypty działające po stronie serwera - np. PHP lub SSI [zobacz: Szablon strony bez ramek]. Dzięki nim menu nawigacyjne tak samo możemy umieścić w pojedynczym pliku, a skrypt sam automatycznie powieli go na wszystkich podstronach naszego serwisu. Uzyskujemy wtedy wszystkie zalety tradycyjnych stron, a jednocześnie wygodę wprowadzania zmian w serwisie. Niestety nie każdy serwer obsługuje tego typu skrypty. Poza tym takie rozwiązanie może być bardziej skomplikowane w użyciu, ale zdecydowanie jest warte zachodu.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook