Wykaz skryptów - Skrypty
Skrypty w kursie
- Ochrona adresu e-mail
- Zabezpieczenie naszego adresu e-mail przed robotami sieciowymi, czyli specjalnymi programami, które automatycznie gromadzą adresy pocztowe umieszczone na stronach WWW, a później używają ich do rozsyłania spamu.
- Wczytanie stron do dwóch ramek
- Załadowanie dwóch (lub więcej) ramek jednocześnie, po kliknięciu pojedynczego odsyłacza.
- Ostrzeżenie przed ramką
- Ostrzeżenie, że dana strona wchodzi w skład struktury ramek i aby zobaczyć pełny kontekst (spis treści), użytkownik powinien udać się na stronę główną. W innym wariancie skrypt automatycznie wczytuje stronę główną i ustawia podstronę, spod której wchodził użytkownik.
- Sprawdzenie pól formularza
- Sprawdzenie przed wysłaniem formularza pocztowego, czy wszystkie pola zostały wypełnione przez użytkownika.
- Strona na hasło
- Jeżeli nie chcesz, aby wszystkie informacje na Twojej stronie były publicznie dostępne, możesz zabezpieczyć wybrane podstrony hasłem. Prezentowany skrypt jest niezwykle prosty do wprowadzenia, ale jednocześnie bardzo skuteczny.
- Dynamiczne blokowanie pól formularza
- Blokowanie/odblokowywanie albo ukrywanie/wyświetlanie jednego lub kilku pól formularza dopiero po wcześniejszym wybraniu przez użytkownika określonej opcji. Funkcja niezwykle przydatna przy bardziej skomplikowanych formularzach.
- Potwierdzenie wyczyszczenia formularza
- Wyeliminowanie możliwości pomyłkowego naciśnięcia przycisku "reset" w formularzu (czyszczącego wszystkie dane), dzięki potwierdzeniu zamiaru użytkownika.
- Usunięcie polskich znaków z formularza
- Usunięcie polskich znaków z formularza pocztowego, a przez to uniknięcie błędnego ich zakodowania.
- Alternatywny sposób wysłania formularza
- Sposób na ominięcie błędu pojawiającego w niektórych wersjach systemu operacyjnego, powodującego, że zamiast wysłania formularza, otwiera się program pocztowy z pustą wiadomością.
Pozostałe skrypty
- Aktywne przyciski
- Przyciski które zmieniają wygląd, po wskazaniu ich myszką (przydatne przy tworzeniu menu).
- Data aktualizacji strony
- Automatyczne wyświetlenie daty ostatniej aktualizacji strony.
- Aktualna data
- Wyświetlenie na stronie aktualnej daty.
- Nowość
- Sygnalizowanie nowości bezpośrednio w spisie treści lub na każdej ze stron, poprzez wyświetlenie specjalnego obrazka albo napisu.
- System newsów
- Automatyczny system wiadomości na stronie WWW, które są wyświetlane tylko przez określony czas. Skrypt posiada masę opcji konfiguracyjnych i atrakcyjny wygląd, a przy tym jest bardzo elastyczny w zastosowaniu.
- Nowe okno
- Automatyczne otwarcie nowego okna zaraz po załadowaniu strony albo po kliknięciu w link. Możliwe jest określenie wyglądu nowego okna (rozmiary, paski menu, narzędzi, stanu itd.).
[Generator] - Galeria zdjec
- Umieszczenie na stronie kolekcji zdjęć z możliwością podglądu pełnowymiarowych obrazków, po kliknięciu ich miniaturki. Dostępna również wersja skryptu z "blokadą" zapisywania zdjęć z galerii.
- Przeglądarka zdjęć
- Przeglądanie wprost na stronie serii zdjęć. Ponieważ jednocześnie pokazywane jest tylko jedno zdjęcie, oszczędzamy miejsce i nie wczytujemy niepotrzebnych obrazów. Przeglądarka posiada również tryb automatycznego pokazu slajdów.
- Losowy element
- Wyświetlenie na stronie losowego tekstu lub obrazka.
- Ochrona strony WWW
- Zespół metod utrudniających osobom niepowołanym kradzież treści, obrazów i innych elementów naszej strony: blokada prawego klawisza myszki, zaznaczania i kopiowania tekstu, przeciągania elementów strony, drukowania, cache'owania strony, zapisywania i drukowania zdjęć oraz blokada klawisza Print Screen (prosty zrzut ekranu).
- Migotanie tekstu
- Migający tekst, który działa nie tylko w Netscapie.
- Automatyczna wysokość ramki IFRAME
- Automatyczne dopasowanie wysokości ramki IFRAME do długości treści strony wczytanej do niej.
- Wyszukiwarka
- Wstawienie na własną stronę wyszukiwarki, która pozwala przeszukiwać cały Internet lub/i tylko Twój serwis.
- Indeks (skorowidz)/wyszukiwarka
- Automatyczny skorowidz tematyczny, pozwalający użytkownikowi błyskawicznie odszukać interesujący go temat. Ponadto sposób na wstawienie na stronę własnej wyszukiwarki.
- Rozwijane menu
- Rozwijane menu, zajmujące tylko jedną linijkę tekstu, z którego można wybierać strony do wczytania.
- Menu rozwijane/otwierane
- System wielopoziomowego menu z odsyłaczami które rozwijają lub otwierają się po kliknięciu albo wskazaniu myszką. Skrypt wyróżnia się bogatymi możliwościami konfiguracyjnymi oraz bardzo prostym sposobem osadzenia na stronie i oczywiście nie powoduje żadnych problemów w przeglądarkach, które nie obsługują JavaScript. Posiada system automatycznego wykrywania aktualnie załadowanej strony (bieżąca gałąź na starcie jest zawsze rozwinięta).
- Menu drzewiaste
- Rozbudowany system menu o strukturze drzewiastej, którego gałęzie rozwijają się po kliknięciu myszką folderów znajdujących się na liście. Zasada działania jest znana z wielu interfejsów np. selektorów plików. Znacznie ułatwia tworzenie funkcjonalnej i eleganckiej nawigacji w serwisie o złożonej strukturze. Skrypt wyróżnia się uniwersalnością (nie powoduje problemów w przeglądarkach, które nie radzą sobie z obsługą skryptów), wygodnym sposobem wstawiania na stronę (konieczna ingerencja w kod JavaScript jest sprowadzona do absolutnego minimum) oraz systemem automatycznego wykrywania aktualnie załadowanej strony (bieżąca gałąź na starcie jest zawsze rozwinięta).
- Skórki
- System skórek (skins), dający możliwość udostępnienia użytkownikom gotowego zestawu szablonów, których wybór spowoduje zmianę wyglądu serwisu. Chociaż sam skrypt daje ogromne możliwości dopasowania witryny do oczekiwań internautów, to jego zastosowanie jest zadziwiająco proste.
Prawa autorskie
Możesz
- Wykorzystywać wszystkie skrypty do budowy serwisu WWW - w tym witryny komercyjnej. Wyrażenie "budowa serwisu WWW" oznacza np. wykorzystanie jednego ze skryptów menu do ulepszenia nawigacji na stronie WWW.
- Dopasowywać wygląd elementów generowanych przez skrypt, modyfikując kod HTML i CSS. Kod JavaScript można modyfikować tylko w ramach podanych w opisie instalacji.
- Publikować na stronie WWW kod udostępnionych tutaj skryptów wraz z opisem działania i instalacji - np. jeśli prowadzisz serwis zawierający zbór przydatnych skryptów - ale tylko jeśli w dowolnym miejscu opisu zostanie umieszczony link zwrotny do strony głównej tego kursu. Dostęp do skryptów nie może być płatny!
Nie możesz
- Przypisywać sobie autorstwa skryptów zawartych w tym serwisie.
- Usuwać ani zmieniać komentarzy nagłówkowych skryptów, podających autora. W przeglądarce są one normalnie niewidoczne, więc nie sprawiają kłopotów. Jeśli nie ma takiego komentarza, nie trzeba go dopisywać.
- Poważnie modyfikować kodu skryptów (nie dotyczy kodu HTML ani CSS). Zmiany w skryptach są dozwolone tylko w ramach podanych w opisie.
- Drobne zmiany skryptu, jak np. zmiana nazw funkcji lub dodanie bądź zmiana kilku linijek kodu, pod żadnym pozorem nie uprawnia do usunięcia lub zmiany komentarza nagłówkowego podającego autora.
- Publikować na stronie WWW opisu skryptów bez wstawienia linku do strony głównej kursu.
- Udostępniać skrypty za opłatą - np. na stronie z płatnym logowaniem lub w komercyjnym programie komputerowym, którego jedyną funkcjonalnością jest zebranie w jednym miejscu przydatnych skryptów itp.
- Publikować poza tym serwisem jakiegokolwiek generatora bez udzielenia wyraźnej zgody.
Dokonywanie nieautoryzowanych zmian w skryptach lub/i usuwanie z nich informacji o autorze, stanowi złamanie praw autorskich. Czyniąc to, narażasz się na konsekwencje: od interwencji u administratora serwera (co może poskutkować usunięciem twojego serwisu z sieci) do podjęcia kroków prawnych włącznie!