Przejdź do treści

CSS / Układ wielokolumnowy

Wstęp

Czym różni się układ wielokolumnowy od tradycyjnych tabel?

W zasadzie wszystkie popularne papierowe czasopisma przyzwyczaiły czytelników do układu wielokolumnowego. Tekst artykułów jest w nich ułożony w wielu wąskich, sąsiadujących ze sobą kolumnach. Dzięki temu zwykle staje się on łatwiejszy w czytaniu, gdyż przenosząc wzrok z końca jednej linijki na początek kolejnej, oko nie musi pokonywać długiej drogi. Wiele nowoczesnych serwisów internetowych również składa się z kilku kolumn, ale najczęściej inaczej niż w gazecie właściwa treść artykułu znajduje się w pojedynczej kolumnie, a pozostałe kolumny są przeznaczone na menu lub inne elementy kontekstowe (popularne odnośniki, inne podobne artykuły czy reklamę). Jest to zatem sytuacja zupełnie inna, choć w wielu przypadkach całkowicie pożądana.

Gazetowy układ wielokolumnowy teoretycznie można próbować symulować za pomocą tabel. Ma to jednak spore wady, które praktycznie dyskwalifikują takie rozwiązanie:

  • Inaczej niż w prawdziwym, gazetowym układzie strony, tekst z końca jednej kolumny tabeli nie przechodzi automatycznie na początek kolejnej, umieszczonej po jej prawej stronie. Po zmianie wielkości lub rodzaju czcionki, tekst w kolumnie tabeli ułoży się w zupełnie inny sposób - najprawdopodobniej wysokość przestrzeni zajmowanej przez tekst w kolumnach nie będzie identyczna.
  • Na niewielkich ekranach - np. telefonów komórkowych - ustalona zbyt duża liczba kolumn w tabeli może sprawić, że będą one zdecydowanie zbyt wąskie. W arkuszu CSS dla urządzeń mobilnych nie można zmniejszyć liczby kolumn w wierszu tabeli.
  • Na wydruku kolumna tabeli może zostać podzielona między dwie strony.

Dopiero prawdziwy układ wielokolumnowy (ang. multi-column layout) - wprowadzony w CSS 3 - pozwala pozbyć się wszystkich tych wad. W uproszczeniu można przyjąć, że treść na każdej stronie WWW jest rozplanowana w układzie wielokolumnowym, ale tylko z jedną kolumną. Jednak w odróżnieniu od układu standardowego, zawartość szersza od kolumny (np. długi, niełamliwy wyraz) zostanie przycięta.

Nie oznacza to raczej jednak, że od dzisiaj wszystkie serwisy internetowe powinny zacząć wszędzie stosować nowy sposób rozplanowanie tekstu. Zwróćmy uwagę, że w papierowych gazetach zwykle nie występują wspomniane już wcześniej elementy kontekstowe, menu, obiekty multimedialne, a reklamy najczęściej są umieszczane na osobnych stronach. Układ wielokolumnowy może jednak być przydatny w pewnych elementach serwisów WWW - np. sam wstęp do obszerniejszego artykułu, który nie jest długi i nie zawiera bardziej skomplikowanego formatowania tekstu ani multimediów. Nadaje się oczywiście również bardzo dobrze na internetowe wydania papierowych czasopism lub podobnych magazynów, ukazujących się w formie elektronicznej.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook