Przejdź do treści

CSS / Wstawianie stylów

Alternatywny arkusz stylów <LINK alternate stylesheet>

W jaki sposób dać użytkownikowi możliwość wyboru jednego z przygotowanych arkuszy CSS, czyli wyglądu strony?

<head>
	<link rel="stylesheet" href="style.css" title="Nazwa domyślna">
	<link rel="alternate stylesheet" href="style1.css" title="Nazwa 1">
	<link rel="alternate stylesheet" href="style2.css" title="Nazwa 2">
	<link rel="alternate stylesheet" href="style3.css" title="Nazwa 3">
	(...)
</head>
style.css
Domyślny arkusz stylów, który zostanie wyświetlony na starcie.
Nazwa domyślna
Nazwa domyślnego stylu.
style1.css, style2.css, style3.css
Alternatywne arkusz stylów - żaden z nich nie zostanie dołączony automatycznie, a jedynie po wyborze odpowiedniej opcji w przeglądarce przez użytkownika.
Nazwa 1, Nazwa 2, Nazwa 3
Nazwy alternatywnych arkuszy. Jeżeli kilka alternatywnych arkuszy będzie posiadało taką samą nazwę, zostaną one zgrupowane w jedną opcję wyboru, której zaznaczenie spowoduje dołączenie wszystkich takich arkuszy jednocześnie.

Alternatywny arkusz stylów pozwala udostępnić użytkownikowi kilka wersji wyglądu strony do wyboru. Projektuje się wtedy kilka zewnętrznych arkuszy CSS, a następnie osadza w specjalny sposób, dzięki czemu w przeglądarce użytkownika pojawi się możliwość wyboru jednego spośród przygotowanych wyglądów. Jest to namacalny dowód potęgi języka CSS. Nie trzeba tworzyć, a potem aktualizować kilku wersji witryny, aby zapewnić użytkownikom możliwość dopasowania jej do własnych oczekiwań. Aby dodać nowy wygląd, wystarczy tylko przygotować dodatkowy plik *.css, a zmiana treści serwisu nie będzie wymagała żadnych modyfikacji wyglądu poszczególnych stylów.

W przeglądarce Mozilla Firefox wyboru alternatywnego arkusza CSS można dokonać w menu "Widok/Styl strony", a w Operze - "Widok/Styl". Jeśli chcemy, aby niektóre arkusze nie były dostępne do podmiany przez użytkownika, wystarczy osadzić je w tradycyjny sposób, tzn. jako arkusze domyślne bez podania atrybutu title="...". Taki arkusz domyślny, nawet po wyborze przez użytkownika arkusza alternatywnego, nadal będzie wpływał na wygląd strony, a alternatywny zostanie do niego dopisany.

MSIE 7.0 nie obsługuje alternatywnych arkuszy stylów, jednak osadzenie ich w podany sposób nie powoduje błędów w wyświetlaniu strony. Dodatkowym rozwiązaniem może być skrypt Skórki, który ponadto zapamiętuje wybór dokonany przez użytkownika przy przechodzeniu pomiędzy stronami.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook