Przejdź do treści

CSS / Selektory pseudoelementów

Pierwsza linia :first-line

W jaki sposób zmienić wygląd pierwszej linii tekstu?

selektor:first-line { cecha: wartość }
Selektorem może być znacznik wyświetlany w bloku. CSS 2.1 dozwala zastosowanie dodatkowo do elementów inline-block, tytułów (podpisów) tabeli (<caption>...</caption>) oraz komórek tabeli (<td>...</td>). [Zobacz: Wstawianie stylów].

Natomiast wyrazy "cecha" oraz "wartość" określają atrybuty elementu nadane poprzez style i zostaną opisane w dalszych rozdziałach.

Polecenie raz zdefiniowane w arkuszu stylów, pozwala na nadanie określonych cech wszystkim pierwszym linijkom, znajdującym się wewnątrz znacznika, na który wskazuje selektor.

UWAGA! Polecenie nie interpretuje MSIE 5, natomiast w MSIE 6 wszystko jest w porządku.

Przykład :first-line

Jeżeli w arkuszu stylów została umieszczona następująca reguła:
p:first-line { color: red }
to wszystkie pierwsze linijki wchodzące w skład akapitów, będą miały czerwony kolor:

To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit... To jest akapit...

Jeśli używasz Internet Explorera 5, wszystkie linijki w powyższym akapicie będą tego samego koloru (nie zobaczysz efektu). Natomiast w MSIE 6 wszystko jest w porządku.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook