Przejdź do treści

HTML / Multimedia

Osadzenie pliku <EMBED>

Jak osadzić na stronie WWW plik multimedialny: animację, film, muzykę (wav, mid, avi, ra, mp3, mpg, mov, asf i inne)?

(interpretuje: Internet Explorer, Netscape/Mozilla/Firefox, Opera, Chrome)

W przypadku materiałów dźwiękowych (muzyka) i wideo (filmy) korzystniej jest użyć odpowiednio elementów: AUDIO, VIDEO.

<embed src="ścieżka dostępu do pliku" width="x" height="y">
gdzie jako "ścieżka dostępu do pliku" należy podać lokalizację na dysku, gdzie znajduje się żądany plik multimedialny.
Natomiast "x" oznacza szerokość w pikselach, a "y" wysokość wyświetlanego obrazu wtyczki (ang. plug-in), czyli okna na stronie w którym odtwarzany będzie plik. Jeśli nie podamy rozmiarów obrazu wtyczki, może on przyjąć wielkość, która nie pasuje do wymiarów pliku! Rozmiary zależą również od posiadanej przez użytkownika wtyczki.

Polecenie <embed> jest przydatne jeśli chcemy wstawić na stronę jeden z plików multimedialnych:

  • *.wav - plik dźwiękowy typu "wav"
  • *.mid - plik dźwiękowy typu "midi"
  • *.avi - plik typu "avi"
  • *.ra - plik Real Audio Player
  • *.mp3 - plik dźwiękowy typu "mp3" (MPEG Layer-3)
  • *.mpeg - plik typu "mpeg"
  • *.mov - plik typu "mov"
  • *.asf - plik typu "asf"
  • i inne

Polecenie to współpracuje z różnymi wtyczkami, dzięki którym teoretycznie może odtwarzać nowe formaty plików multimedialnych. Wtyczka (czyli plug-in) to specjalny niewielki program, który można doinstalować do przeglądarki, zwiększając jej możliwości. Po wywołaniu polecenia, wprost na stronie powinno zostać wyświetlone okno (o podanych rozmiarach), w którym będzie odtwarzany wskazany plik.

Należy pamiętać, że pliki multimedialne mają zwykle duże rozmiary, dlatego najlepiej na początku strony umieścić tekst, a dopiero na końcu polecenie <embed>. W takim przypadku w pierwszej kolejności wczyta się tekst.

Polecenie <embed> sprawia wiele kłopotów nawet w przeglądarkach, które je interpretują! Ponadto należy pamiętać, że pliki multimedialne mają zwykle bardzo duże rozmiary, a więc wczytywanie takiej strony w Internecie, może trwać potwornie długo!

Możliwe jest również bezpośrednie osadzenie na stronie dokumentu PDF. Jest to format, który stał się powszechnym standardem publikacji elektronicznych. Umożliwia m.in. różnorodne formatowanie tekstu, wstawianie grafiki i inne. Dokumenty PDF można stworzyć np. przy użyciu programu wbudowanego w pakiet biurowy WordPerfect Office 2000, natomiast aby przeglądać pliki PDF, trzeba dysponować darmowym programem Adobe Reader.

Aby można było osadzić na stronie WWW plik PDF, użytkownik oglądający nasz serwis musi mieć zainstalowany program Adobe Reader.

Dodatkowo należy pamiętać o podaniu rozmiarów obiektu EMBED (atrybuty width="..." oraz height="..."), ponieważ jeśli tego nie zrobimy, w MSIE otrzymamy zbyt małe okienko (uniemożliwiające czytanie), natomiast w Netscape Navigatorze trzeba będzie kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać polecenie "Open".

Przykład:

Aby zobaczyć różne sposoby osadzania plików bezpośrednio na stronie, kliknij tutaj.

Drugim sposobem umieszczenia na stronie pliku PDF jest użycie po prostu odsyłacza do pliku w postaci:

<a href="dokument.pdf">...</a>

W takim przypadku dokument zostanie wczytany bezpośrednio w oknie przeglądarki (MSIE 4, NC 4.5)

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook