Przejdź do treści

HTML / I co dalej...

Darmowe serwery

Jaki serwer wybrać na swoją stronę? Jak założyć konto na stronę WWW?

Adres/RozmiarDomenaUwagi
CBA
1 GB
http://www.login.cba.pl,
http://www.login.c0.pl
lub
http://www.login.y0.pl
 • PHP 5 i 7
 • Baza danych MySQL
 • Statystyki odwiedzin
 • Panel administracyjny
 • Możliwość utrzymywania własnej domeny
 • Darmowe konto ważne tylko przez 1 rok
 • Limit transferu: 5 GB/miesiąc
 • Maksymalny rozmiar pliku: 10 MB
 • Reklama
PRV
1.5 GB
http://www.login.prv.pl,
http://www.login.pev.pl,
http://www.login.xlx.pl,
http://www.login.opx.pl,
http://www.login.htw.pl
,http://www.login.keep.pl,
http://www.login.wex.pl
lub
http://www.login.refy.pl
 • PHP 5 i 7
 • Baza danych MySQL 250 MB
 • Brak limitu transferu
 • Reklamy
UGU
450 MB
http://www.login.ugu.pl
 • PHP 5
 • Baza danych MySQL 250 MB
 • Brak limitu transferu
 • Możliwość utrzymywania własnej domeny
 • Maksymalny rozmiar pliku: 10 MB
 • Konta nadmiernie wykorzystujące przepustowość łącza mogą być ograniczane
 • Reklamy

Oczywiście poza polskimi darmowymi serwerami WWW, takie same usługi świadczą również zagraniczne serwisy. Często ich oferta jest nawet bogatsza, szczególnie jeśli chodzi o dodatkowe usługi typu: PHP, CGI, ASP, SSI, MySQL itd. Jeśli żaden z powyższych serwerów Ci nie odpowiada, możesz skorzystać z wyszukiwarki darmowych kont WWW:

Przy wyborze serwera należy zwrócić uwagę na pojemność konta. Jeśli zamierzasz otworzyć bezpośrednio na swojej stronie obszerny dział z plikami do pobrania, muzyką lub dużą liczbą zdjęć o wysokiej jakości, wybierz konto o dużej pojemności. Zwróć przy tym uwagę, że niektóre serwery nakładają limit na wielkość pojedynczego pliku - np. limit 200 KB oznacza, że nie umieścisz na swojej stronie żadnego większego pliku (w tym grafiki) niż podana wartość. Jeśli zamierzasz prowadzić prostą stronę z przeważającą treścią tekstową i niewielką liczbą zdjęć, na Twoje potrzeby powinno wystarczyć nawet najmniejsze konto.

Dużą niedogodnością dla popularnych witryn jest limit transferu. Każdy plik dostępny w serwisie, a także każdy dokument HTML, ma pewne rozmiary. Kiedy czytelnicy odwiedzają daną podstronę serwisu, pobierają na swój dysk kopię wszystkich plików na niej zawartych (na jednej podstronie, nie w całym serwisie). Pliki raz pobrane zwykle nie są pobierane powtórnie przy ponownych odwiedzinach strony w niedługim czasie (dotyczy to zwłaszcza plików graficznych, które nie są pobierane ponownie, nawet jeśli są umieszczone na różnych podstronach witryny). Limit transferu to rodzaj licznika, który sumuje rozmiar wszystkich plików i dokumentów "transferowanych" z całego serwisu, podczas odwiedzin użytkowników. Jeżeli licznik przekroczy ustaloną wartość, strona przestanie się wyświetlać. Zwykle limity są nałożone na okres miesiąca, tzn. po przekroczeniu ustalonej wartości, strona zacznie się ponownie wyświetlać dopiero na początku następnego miesiąca. Dla mniej popularnych serwisów miesięczny limit transferu o wielkości kilku gigabajtów powinien być wystarczający.

Ważnym elementem konta WWW jest obsługa języka skryptowego PHP, niemniej nie jest to absolutnie konieczne do prowadzenia własnej strony. Pozwala wzbogacić serwis o dynamiczne dodatki, takie jak statystyki, księgi gości, galerie zdjęć, systemy newsów, a także ułatwia zarządzanie serwisem. W Internecie znajdziesz wiele darmowych skryptów PHP, które możesz zainstalować na swoim koncie, nawet jeśli nie potrafisz programować. Dużym plusem jest dostępność bazy danych MySQL, która umożliwia instalację jeszcze bardziej zaawansowanych skryptów, np. forum dyskusyjnego lub CMS (zarządzanie całą treścią serwisu z poziomu panelu administracyjnego, a nie poprzez ręczną edycję plików HTML). Dla niewielkiego serwisu baza danych o pojemności kilku megabajtów powinna być wystarczająca, jednak jeśli zamierzasz prowadzić np. aktywne forum dyskusyjne, będzie potrzeba przynajmniej kilkadziesiąt megabajtów.

Zakładanie konta na stronę WWW polega zwykle na wypełnieniu odpowiedniego formularza znajdującego się w danym serwisie. Wypełniając go nie zapomnij zapisać sobie gdzieś najważniejszych danych, a przede wszystkim: adresu serwera FTP, swojego login oraz hasła (chyba nie muszę dodawać, że udostępnianie hasła osobom trzecim, nie jest zbyt dobrym pomysłem). Czasami hasło dostępu otrzymujemy dopiero pocztą e-mail, wtedy należy je zmienić natychmiast po pierwszym zalogowaniu (na stronie serwera gdzie zakładaliśmy konto). Wszystkie te dane będą Ci potrzebne później przy wprowadzaniu Twojej strony na serwer, dlatego nie zapomnij ich zanotować (hasło dostępu znacznie bezpieczniej jest zapamiętać niż zapisywać na kartce!). Dodatkowo należy pamiętać, że w niektórych serwerach aktywacja konta nie następuje natychmiastowo, lecz dopiero po jakimś czasie - często otrzymujemy wtedy e-mail, który o tym informuje.

Dużą niedogodnością w niektórych przypadkach może być konieczność podania w formularzu swoich dokładnych danych osobowych (włącznie z adresem i telefonem). Jeśli nie chcesz dostawać listów z reklamami pod swój adres domowy ani nieoczekiwanych telefonów, musisz dobrze rozważyć, czy nie wybrać innej oferty! Dane osobowe są dzisiaj bardzo cennym towarem.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook