Przejdź do treści

HTML / I co dalej...

Darmowe komponenty

W jaki sposób wstawić na swojej stronie darmowe komponenty: licznik odwiedzin, statystyki odwiedzin, księga gości, forum dyskusyjne, ankieta, sonda, czat (chat), subskrypcja (newsletter)?

Twoja strona jest już zarejestrowana, ale nadal nie masz namacalnego dowodu, jaka jest jej popularność wśród internautów. Ile właściwie osób ją odwiedza? Aby się o tym przekonać możesz założyć na swojej stronie tzw. licznik odwiedzin. Jest to skrypt (program), który po wstawieniu na stronę, zlicza i zapisuje każde wejście na nią (przez dowolną osobę). Wynik najczęściej jest wyświetlany natychmiast, wprost na stronie. Można napisać swój własny licznik, ale to wymaga dobrej znajomości skryptów PHP lub CGI, a poza tym nie wszystkie serwery obsługują takie skrypty. Niektóre serwery wraz z miejscem na stronę WWW, zapewniają jednocześnie bezpłatny licznik i często również statystyki konta. Jeśli jednak Twój serwer tego nie oferuje, możesz skorzystać z darmowych ofert innych serwisów.

Bardziej rozbudowaną formą licznika jest statystyka odwiedzin. Podczas gdy zwykły licznik wyświetla jedynie sumaryczną liczbę odwiedzin, statystyka tworzy wykresy na każdy dzień, miesiąc, rok itd. Często podawane są również dodatkowe informacje jak: adresy spod których odwiedzano serwis, najczęściej używane przeglądarki i systemy operacyjne - szczególnie ważne dla webmastera. Statystykę można zwykle zabezpieczyć hasłem, aby nie oglądały jej osoby niepowołane.

Oprócz licznika czy statystyki, można pokusić się jeszcze o założenie księgi gości, w której każdy odwiedzający stronę może wpisać krótką notkę, zawierającą np. opinie na temat strony, życzenia, krytyki itp. Wszystkie wpisy są zapisywane i każdy może je później oglądać. Jest to tak jakby księga pamiątkowa serwisu.

Bardzo podobne do księgi gości jest forum dyskusyjne. Różnica polega na tym, że użytkownicy mogą rozpoczynać nowe tematy dyskusji oraz odpowiadać na pytania innych.

Aby wstawić na swoją stronę licznik lub statystykę, najczęściej wystarczy skopiować otrzymany w danym serwisie kod i wkleić go na swojej stronie w odpowiednim miejscu. Natomiast dodanie księgi gości bądź forum dyskusyjnego polega na umieszczeniu na swojej stronie odpowiedniego odsyłacza, którego adres dostajemy przy zakładaniu księgi lub forum.

Istnieje ponatdo więcej darmowych dodatków, przydatnych każdemu webmasterowi. Mogą to być np.: ankieta, chat, subskrypcja i inne. Potrzebne adresy znajdziesz na stronach:

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook