Przejdź do treści

HTML / I co dalej...

Rejestracja

Co zrobić, aby Twoja strona była odnajdywana w wyszukiwarkach?

Masz już własną stronę w Internecie. Możesz już wpisać jej adres w przeglądarce i zobaczyć swoje dzieło (tutaj miejsce na okrzyki radości... no dobrze, wracaj już do czytania 🙂. Niestety nikt poza Tobą (i ewentualnie wszystkimi krewnymi, którym przesłałeś adres swojej strony 🙂) nie wie o jej istnieniu. Aby to zmienić należy ją zarejestrować w najpopularniejszych wyszukiwarkach sieciowych. Pamiętaj jednak, że od momentu dodania strony do wyszukiwarki do chwili pojawienia się jej w wynikach wyszukiwania może upłynąć trochę czasu. Dlatego nie denerwuj się, jeśli na drugi dzień nie zobaczysz rezultatów.

Jeżeli chodzi o wyszukiwarki, to każda z nich posiada tzw. aplikacje roboty, czyli specjalne programy, które cały czas odwiedzają wszystkie strony i zapisują je w bazie danych wyszukiwarki. Kiedy taki robot natrafi na odsyłacz hipertekstowy, podąża za nim. Dzięki temu w wyszukiwarkach mogą się znaleźć serwisy, które w ogóle nie były do nich zgłaszane, co oszczędza pracy webmasterom i zapewnia aktualniejsze wyniki wyszukiwania. Trzeba jednak pamiętać, że aby strona została automatycznie zaindeksowana w bazie danych wyszukiwarki, na dowolnej innej stronie, która została dodana do wyszukiwarki wcześniej, musi się znaleźć odnośnik do naszego serwisu.

Adresy stron z formularzami rejestracyjnymi najpopularniejszych zagranicznych wyszukiwarek:

Rejestracja strony polega zwykle na założeniu darmowego konta, a następnie podaniu adresu strony. Czasami dodatkowo konieczna jest weryfikacja, że jesteśmy właścicielem zgłaszanej strony. Może ona polegać np. na umieszczeniu w określonej lokalizacji na serwerze ze stroną specjalnego pliku albo dodaniu do kodu źródłowego strony specjalnego znacznika. Dokładny opis procedury weryfikacyjnej powinien znajdować się w materiałach dostępnych po zalogowaniu na konto w wybranej wyszukiwarce.

Ponadto wyszukiwarki w prezentowanych użytkownikom wynikach wyszukiwania korzystają często z tytułu strony oraz opisu zawartości strony.

Ciekawy ale niezbyt długi opis może zachęcić internautów do obejrzenia Twojej strony. Ważny jest również tytuł strony, ponieważ pojawia się on w wyszukiwarce, po odszukaniu Twojej strony. Dlatego zwróć szczególną uwagę na te punkty!

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook