Przejdź do treści

Odsyłacze - HTML

Do adresu internetowego <a http https>

W jaki sposób wstawić linki do innych stron w sieci?

(w obrębie całego Internetu)

  1. Połączenie niezabezpieczone
    <a href="http://adres strony">opis</a>
  2. Bezpieczne połączenie SSL
    <a href="https://adres strony">opis</a>

    Protokół SSL (Secure Sockets Layer - Bezpieczna Warstwa Gniazdek) został opracowany przez firmę Netscape Communications Corporation. Jest używany do przesyłana poufnych danych. Teoretyczne za jego pomocą można nawiązać połączenie ze zwykłą stroną HTML - analogicznie jak w przypadku niezabezpieczonego odsyłacza do adresu internetowego. Jednak aby to zrealizować, serwer musi obsługiwać tego typu połączenia, a dodatkowo posiadać własny certyfikat, dzięki któremu użytkownik może być pewny, że łączy się ze stroną, której żądał. Ponieważ dane są szyfrowane, więc nawet jeśli osoba niepowołana przechwyci je po drodze podczas przesyłania, nie będzie potrafiła ich odczytać. Protokół SSL jest powszechnie stosowany przez sklepy i banki internetowe.

    Niestety nie wszystkie serwery obsługują połączenie SSL. Wymaga to zainstalowania płatnego certyfikatu albo włączenia darmowej opcji - jeśli serwer udostępnia taką możliwość.

W miejsce "adres strony" należy podać pełny adres internetowy strony, do której chcemy się przenieść (np.: www.onet.pl).

Adres strony internetowej zawsze musi rozpoczynać się od http:// lub https://

Odsyłacz taki jest przydatny, jeśli chcemy umieścić w swoim serwisie tzw. linki do dowolnych stron w obrębie całego Internetu. Jeśli surfując w sieci, trafimy na jakąś ciekawą stronę, możemy skopiować jej adres (z paska adresu przeglądarki) i umieścić w odsyłaczu. Dzięki temu wszyscy użytkownicy odwiedzający naszą witrynę, będą mogli przenieść się bezpośrednio do wskazanej strony, bez potrzeby wpisywania jej adresu.

Przykład <a https>

Odsyłacz do portalu internetowego onet.pl

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook