Przejdź do treści

HTML / Odsyłacze

Ćwiczenia

  1. Otwórz w edytorze HTML stronę (plik index.html) stworzoną w ramach ćwiczeń z poprzedniego rozdziału.
  2. Utwórz spis treści dodając etykiety do tytułów poszczególnych sekcji tematycznych na stronie głównej, a następnie umieszczając na początku wykaz z listą odsyłaczy do tych etykiet.
  3. Przygotuj po dwie wersje ilustracji z Twojej strony. Pierwsza powinna mieć rozmiary dokładnie takie jak widoczne bezpośrednio na stronie. Natomiast druga wersja może być zdjęciem w wysokiej rozdzielczości. W tym celu otwórz duże zdjęcie w dowolnym programie graficznym - może to być nawet aplikacja Paint, która jest dostępna w systemie Windows - i pomniejsz go (w prorgamie Paint należy użyć opcji "Zmień rozmiar"). Następnie zapisz małe zdjęcie na dysku pod inną nazwą, ale z tym samym rozszerzeniem nazwy pliku (na przykład: moje-zdjecie-mini.jpg).

    Aby zapewnić dobrą jakość zdjęcia, zawsze pomniejszaj pełnowymiarową ilustrację, a nigdy nie powiększaj miniaturki.

    Podmień ilustracje na stronie na ich wersje pomniejszone. Następnie przekształć je w odsyłacze obrazkowe i podlinkuj do pełnowymiarowych wersji zdjęć. Użyj przy tym atrybutu target="_blank", który otworzy zdjęcie w nowym oknie (nowej karcie przeglądarki). Nie musisz w tym celu tworzyć żadnych nowych podstron. Wystarczy że jako odnośnika użyjesz po prostu lokalizacji pliku z dużym zdjęciem.

    Otwórz stronę w przeglądarce internetowej i spróbuj kliknąć w dowolną tak przygotowaną ilustrację. Jeśli wszystko zostało wykonane prawidłowo, w nowej karcie przeglądarki powinno się otworzyć zdjęcie w wysokiej rozdzielczości.

  4. Otwórz podstronę kontakt.html i zmodyfikuj odsyłacz pocztowy, tak aby po jego kliknięciu w programie pocztowym wyświetlił się określony tytuł wiadomości.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook