Przejdź do treści

HTML / Tekst

Skrót <ABBR>

Jak powinno się oznaczać skróty i akronimy?

wyświetlanie: w linii

<abbr>...</abbr>

Znacznik ten pozwala oznaczyć wpisaną formę skróconą jak np.: "inż.", "prof.". Obejmuje to również tzw. akronimy (skrótowce), czyli wyraz utworzony z pierwszych liter lub pierwszych zgłosek (najczęściej sylab) kilku wyrazów będących zwykle jakąś nazwą, np.: "WWW" (World Wide Web). Akronim od skrótu najłatwiej można odróżnić po tym, że w języku polskim po skrócie stawiamy kropkę, chyba że kończy się ostatnią literą pełnego wyrazu (jak "nr" - numer). Ponadto skróty raczej nie są tworzone od nazw własnych, a podczas czytania tekstu na głos, zwykle rozwija się je do pełnej formy - inaczej niż akronimy, które najczęściej literujemy (AGD - czyt. a-gie-de), a jeśli zawierają samogłoski pomiędzy spółgłoskami - płynnie odczytujemy, jakby były jednym słowem (OBOP - czyt. obop). Zdarzają się również akronimy grupowe - tzw. sylabowce - składające się zwykle z pierwszych sylab kolejnych słów (Pafawag - czyt. pafawag) oraz mieszane - hybrydowe (PZMot - czyt. pe-zet-mot). Wbrew pojawiającym się czasem opiniom, również HTML jest akronimem.

W obu przypadkach zaleca się podać również pełną formę skrótu przy użyciu atrybutu title="...". Dodatkowo, jeżeli jest to nazwa obcojęzyczna, dobrze jest to oznaczyć, za pomocą atrybutu lang="..." [zobacz: Języki]. Przeglądarki takie jak Opera 12- czy Firefox wyświetlą tego typu skróty podkreślone linią przerywaną, wskazując, że po wskazaniu ich myszką, pojawi się dymek z ich pełnym rozwinięciem (przeglądarka Chrome, MSIE 7.0 ani wcześniejsze wersje niestety tego nie robią, a ponadto do wersji 6.0 - włącznie - dla znacznika <abbr> w ogóle nie wyświetla dymku z opisem).

Przykład:

<abbr title="profesor">prof.</abbr>
<abbr lang="en" title="World Wide Web">WWW</abbr>

prof. WWW

★★★☆☆ 3/5 (11)

Czytaj dalej

Aby kontynuować kurs przejdź do poprzedniego lub następnego artykułu:

Zobacz także

  • HTML
    Formularze / Pole wyboru <INPUT checkbox>

    Jak dać użytkownikowi możliwość wyboru kilku bądź jednej odpowiedzi? W jaki sposób zaznaczyć pole wyboru po kliknięciu tekstu opisu? W jaki sposób zdefiniować klawisz skrótu? Jak odblokować pole formularza dopiero po wybraniu określonej opcji?

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook