Przejdź do treści

Tekst - HTML

Blokada indeksowania fragmentów treści <... data-nosnippet>

Jak zablokować wybrane fragmenty treści na stronie przed pojawianiem się w wynikach wyszukiwania Google?

<div data-nosnippet>...</div>
<span data-nosnippet>...</span>
<section data-nosnippet>...</section>

Co zrobić, jeśli w opisie naszej strony w wynikach wyszukiwania Google wyświetlają się nieadekwatne treści? Może to mieć miejsce, m.in. kiedy w treści strony są umieszczone jakieś elementy interfejsu użytkownika. Na przykład jeśli w naszym serwisie znajdują się fragmenty przykładowych tekstów (kody źródłowe, polecenia, wzory itp.), możemy chcieć ułatwić użytkownikowi skorzystanie z nich poprzez dodanie przycisku "Skopiuj do schowka". Niestety roboty wyszukiwarek nie zawsze właściwie zinterpretują takie elementy i w efekcie mogą się one pojawić w wynikach wyszukiwania, mimo iż będą tam zupełnie bezużyteczne, bo przecież użytkownik nie będzie mógł ich tam kliknąć. Takie zachowanie może mieć miejsce, nawet jeśli elementy interaktywne generujemy za pomocą dynamicznych skryptów JavaScript.

Zupełne zablokowanie wyświetlania opisu w wynikach wyszukiwania, a tym bardziej zablokowanie indeksowania całej strony [zobacz rozdział: Roboty], z pewnością nie będzie wtedy dobrym rozwiązaniem. Lepiej zablokować indeksowanie tylko tych fragmentów treści, których nie chcemy widzieć w wynikach wyszukiwania. Aby to zrobić wystarczy objąć taki fragment zawartości strony znacznikiem DIV, SPAN lub SECTION ze specjalnym atrybutem logicznym (bez wartości): data-nosnippet.

Znaczniki DIV i SPAN różnią się między sobą sposobem wyświetlania. Natomiast SECTION jest nowym elementem wprowadzonym w HTML5.

Zwracam uwagę, że wyszukiwarka Google obsługuje atrybut data-nosnippet wyłącznie w przypadku wymienionych elementów: DIV, SPAN, SECTION. Przypisanie go do innego znacznika nie przyniesie żadnych rezultatów.

Przykład <... data-nosnippet>

<div data-nosnippet>Cała zawartość tego znacznika nie powinna pojawić się w wynikach wyszukiwania.</div>
<p>Ten tekst może pojawić się w wynikach wyszukiwania<span data-nosnippet>, ale ten już nie</span>.</p>

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook