Przejdź do treści

HTML / HTML dla zielonych

Edytory HTML

Który edytor HTML wybrać: Pajączek, CoreEditor, Bluefish, Brackets, PSPad, gedit, Kate, Quanta Plus, SCREEM, Smultron?

Co jest potrzebne, żeby napisać stronę internetową? Teoretycznie może to być dowolny edytor tekstu, no i oczywiście dobre chęci. Dokument HTML, czyli Hypertext Markup Language - Hipertekstowy Język Oznaczania, jest po prostu plikiem tekstowym, gdzie wpisujemy wszystkie polecenia, dotyczące formatowania tekstu, wstawiania grafiki i inne. Lecz pisanie strony w zwykłym edytorze tekstu byłoby bardzo uciążliwe. Dlatego powstało wiele wyspecjalizowanych edytorów, które ułatwią, przyspieszą i uprzyjemnią Twoją pracę. Poniżej znajdziesz listę popularnych edytorów HTML (kolejność wg licencji i alfabetycznie). Informacje częściowo zostały zaczerpnięte ze stron producentów.

Windows

Pajączek (shareware - płatny)
Najbardziej znany polski edytor HTML rozwijany od lat. Oferuje szerokie wsparcie dla najnowszych technologii internetowych, z których warto wymienić takie jak HTML, XHTML, XML, PHP, JavaScript, VBScript, Perl, MathML, SVG, SMIL, P3P, ASP i inne. Wsparcie to dotyczy nie tylko ułatwionej edycji plików źródłowych w tych językach - program oferuje bowiem kontekstową dokumentację dla wybranego polecenia języka, przeglądanie za pomocą serwera czy funkcję dynamicznego kodu, która uwalnia od konieczności pamiętania poleceń języka.
CoreEditor (płatny - dostępna wersja DEMO)
Tańszy konkurent Pajączka, następca darmowego EdHTML przepisany zupełnie od nowa. Bardzo dobrze spisuje się jako edytor dla osób programujących w Pascalu, Asemblerze, Delphi, C, Java itd. Niemniej największy nacisk położony został na wsparcie dla takich technologii jak xHTML, CSS, PHP, JavaScript i MySQL.
Bluefish (darmowy) ★★★☆☆
Szybki i lekki edytor dla webmasterów-programistów. Wspiera m.in.: HTML, PHP, C, Java, JavaScript, JSP, SQL, XML, Python, Perl, CSS, ColdFusion, Pascal. Zawiera kreatory znaczników HTML, a także specjalne dla szkieletu strony, tabel, ramek, albumów zdjęć itp. Automatyczne domyka znaczniki. Posiada wbudowane narzędzie wyszukiwania i zamiany w wielu plikach jednocześnie oraz przeglądarkę dokumentacji znaczników i funkcji. Integruje się z innymi aplikacjami. Istnieje polska wersja językowa.
Brackets (darmowy) ★★★★☆
Lekki, a zarazem bardzo zaawansowany i nowoczesny edytor tekstu przeznaczony przede wszystkim dla webmasterów. Dzięki podglądowi na żywo bezpośrednio w przeglądarce można na bieżąco weryfikować efekty zmian wprowadzanych w tworzonym kodzie HTML i CSS. Dodatkowo obsługuje instalowanie wielu darmowych rozszerzeń, które pozwalają znacznie zwiększyć możliwości programu i jeszcze lepiej dopasować go do własnych potrzeb.
PSPad (darmowy) ★★★☆☆
Szybki i lekki edytor produkcji czeskiej, jednak radzący sobie z kodowaniem polskich znaków lepiej niż niejeden rodzimy program. Oczywiście posiada polską wersję językową. Uwaga: zaraz po instalacji należy w ustawieniach programu usunąć skróty klawiaturowe kolidujące z kombinacjami służącymi do uzyskania polskich znaków diakrytycznych (np. Alt+L)!
Wspiera m.in. następujące języki: HTML, XHTML, XML, CSS, JavaScript, PHP, C/C++, Java, Pascal, Perl, Python, RSS, SQL (MySQL, Interbase, MSSQL, Oracle, Sybase), Visual Basic, Assembler. Pozwala korzystać z szablonów dokumentów. Ma wbudowany podgląd dokumentów za pomocą Internet Explorera i Mozilli. Integruje się z zewnętrznymi programami, między innymi edytorem CSS. Obsługuje mechanizm wtyczek. Zawiera narzędzie do kompresji i dekompresji kodu HTML oraz rozbudowany eksplorator kodu z listą funkcji i elementów zawartych w edytowanym dokumencie. Posiada zaimplementowaną funkcję dopasowywania nawiasów, podpowiedzi oraz kreatory znaczników i funkcji, które można samodzielnie tworzyć i modyfikować. Obsługuje makrokody. Zawiera wbudowane narzędzie do porównywania plików oraz wyszukiwania i zamiany w wielu plikach jednocześnie. Przydatną funkcją jest także próbnik kolorów ekranu, tabela znaków ASCII oraz sprawdzanie pisowni.

Linux

Bluefish (darmowy) ★★★☆☆
Oprócz wersji dla systemu Windows (opis powyżej) edytor ten dostępny jest także dla Linuksa.
Brackets (darmowy) ★★★★☆
Oprócz wersji dla systemu Windows (opis powyżej) edytor ten dostępny jest także dla Linuksa.
gedit (darmowy) ★★★☆☆
Oficjalny edytor środowiska GNOME, cechujący się prostotą. Wspiera m.in.: C, C++, Java, HTML, XML, Python, Perl. Automatycznie dodaje wcięcia linii kodu oraz dopasowywuje nawiasy. Obsługuje wtyczki, np.: statystyki dokumentu, integracja z zewnętrznymi aplikacjami, makrokody, lista znaczników.
Kate (darmowy) ★★★☆☆
Wchodzi w skład środowiska KDE. Dostępna również uproszczona wersja pod nazwą KWrite. Podświetla składnię, dopasowuje nawiasy oraz automatyczne dodaje wcięcia linii kodu. Obsługuje autouzupełnianie, a także mechanizm wtyczek. Wbudowana jest funkcja sprawdzanie pisowni oraz konwersja kodowania znaków.
Quanta Plus (darmowy)
Wchodzi w skład środowiska KDE. Podświetla składnię m.in.: HTML, XHTML, XML, XSLT, CSS, JavaScript, Java, PHP, C/C++, C#, Python, Perl, SQL (MySQL, PostgreSQL), Assembler, ASP, JSP, Pascal. Dopasowuje i automatycznie domyka nawiasy, jak również dodaje wcięcia linii kodu. Zawiera liczne kreatory znaczników, zaawansowane autouzupełnianie, podpowiedzi i automatyczne zamykanie znaczników. Umożliwia podgląd dokumentu w kilku trybach oraz przeglądarkach (Konqueror, Firefox, Mozilla, Netscape, Opera, Lynx). Posiada edytor znaczników i atrybutów, a także zaawansowany eksplorator struktury dokumentu. Załączona jest dokumentacja dla języków HTML, CSS, JavaScript, PHP. Zawiera szablony dokumentów i skryptów. Obsługuje wtyczki oraz integruje się z innymi aplikacjami. Posiada zintegrowane narzędzie wyszukiwania i zamiany w wielu plikach jednocześnie, porównywania plików oraz edytor map odsyłaczy. Wspiera CVS. Wbudowana jest funkcja sprawdzania pisowni.
SCREEM - Site CRreation and Editing EnvironMent (darmowy)
Zawiera eksplorator linków z możliwością sprawdzenia martwych odnośników. Udostępnia kreatory, autouzupełnianie, podpowiedzi i automatycznie zamykanie znaczników. Obsługuje szablony dokumentów (interpretuje pliki programu Dreamweaver). Wspiera CVS. Posiada wbudowany eksplorator struktury dokumentu. Integruje się z innymi aplikacjami. Zawiera narzędzie wyszukiwania i zamiany w wielu plikach jednocześnie.

Mac OS X

Smultron (płatny)
Oferuje podświetlanie składni, tworzenie biblioteki snippetów, czyli często używanych bloków kodu. Posiada eksplorator funkcji występujących w edytowanym dokumencie. Obsługuje autouzupełnianie i automatyczne domykanie znaczników. Zawiera wbudowane narzędzie wyszukiwania i zamiany w wielu plikach jednocześnie. Obsługuje AppleScript.
Bluefish (darmowy) ★★★☆☆
Oprócz wersji dla systemu Windows (opis powyżej) edytor ten dostępny jest także dla Mac OS X.
Brackets (darmowy) ★★★★☆
Oprócz wersji dla systemu Windows (opis powyżej) edytor ten dostępny jest także dla Mac OS X.

Jeśli nie wiesz, który edytor HTML będzie dla Ciebie odpowiedni albo wolisz poszukać programu obcojęzycznego, zobacz: Ranking edytorów HTML (online). Dodatkowe opisy i porównania wraz z plikami do ściągnięcia znajdziesz również np. w serwisie DobreProgramy.pl lub w magazynie Komputer Świat.


Istnieją również edytory graficzne, tzw. WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get, czyli To Co Widzisz Jest Tym Co Otrzymasz). Jest nim choćby FrontPage dostępny w pakiecie biurowym Microsoft Office. Aby się nimi posługiwać, nie musisz wcale znać języka HTML, ponieważ stronę tworzy się w nich jak w zwykłym edytorze tekstu, a cały kod HTML generuje automatycznie program. Ale nie ma nic za darmo (no może oprócz tego kursu 🙂). Takie edytory nie dają Ci pełnej kontroli nad zawartością strony. Możesz korzystać z bogatych narzędzi, lecz czasami nauka wszystkich możliwości takiego edytora, może zabrać więcej czasu, niż nauka podstaw HTML. Dodatkowo generują "nadmiarowy" kod, co zwiększa objętość strony oraz powoduje, że bardzo trudno ją później modyfikować przy użyciu edytorów tekstowych. Często wywołuje to również nieprawidłowy sposób wyświetlania w niektórych popularnych przeglądarkach internetowych - np. strony tworzone w edytorze FrontPage, najlepiej wyświetlają się w przeglądarce Internet Explorer. Poza tym istnieją przypadki, w których znajomość choćby podstaw HTML jest wprost niezbędna, ponieważ edytory graficzne po prostu nie udostępniają wszystkich możliwości lub uzyskany efekt nie do końca jest zgodny z oczekiwaniami.

Chociaż stronę WWW można napisać w zwykłym edytorze tekstu, absolutnie nie polecam tej metody! Po pierwsze łatwo w ten sposób popełnić błędy literowe w nazwach poleceń HTML, co spowoduje błędy w wyświetlaniu strony. Wyspecjalizowane edytory HTML od razu o nich informują, ponieważ każde poprawne polecenie HTML zwykle jest w nich napisane innym kolorem (jest to tzw. funkcja kolorowania składni) - niepoprawne komendy nie zmieniają koloru. Cała treść w zwykłym edytorze tekstu jest jednolita, co sprawia, że nie zauważymy błędów.

Jeśli do tworzenia dokumentów HTML użyjesz np. windowsowskiego Notatnika (popularny Notepad), to polskie znaki diakrytyczne (czyli popularne "ogonki") mogą zostać błędnie zapisane - w przeglądarce internetowej pojawią się w ich miejscu "krzaczki".

Na różnych forach i grupach dyskusyjnych czasem można spotkać trochę żartobliwe wypowiedzi typu: Prawdziwy webmaster nie używa żadnych dodatkowych edytorów, bo tak jest zbyt łatwo. Nigdy nie wierz w takie bajki! Prawdziwego webmastera cechują w największym skrócie: wiedza, zdolności oraz umiejętność wykorzystania właściwych narzędzi, które znacznie ułatwiają, a przede wszystkim przyspieszają pracę. Ponadto, z niezrozumiałych powodów, osoby początkujące (choć nie tylko) często twierdzą, że nie używają edytora HTML, bo chcą się "dobrze" nauczyć języka HTML. Takie rozumowanie jest całkowicie błędne! Czy używając zwykłego długopisu nauczymy się pisać gorzej niż gdybyśmy to robili przy pomocy gęsiego pióra i plamiącego atramentu? Przeciwnie - tekst napisany długopisem będzie wyglądał bardziej estetycznie (brak kleksów 🙂). Przecież zasady pisowni zawsze są takie same, bez względu na narzędzie jakiego używamy. Podobnie wykorzystanie tekstowych edytorów HTML wcale nie oznacza, że gorzej nauczymy się języka HTML. Przyspieszy to tylko naszą pracę i uchroni od popełnianych błędów składniowych, czyli raczej pozwoli nam jeszcze lepiej poznać język HTML. Większość doświadczonych webmasterów-profesjonalistów wykorzystuje tekstowe edytory HTML i Tobie też radzę jak najszybciej zaopatrzyć się w taki. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie.

Z powyższych powodów jeszcze raz gorąco zachęcam do zainstalowania edytora HTML - najlepiej jakiegoś polskiego darmowego (freeware) - oferta jest dość bogata, a większość z nich udostępnia zupełnie wystarczające funkcje, aby stworzyć świetną stronę WWW.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook